Hürriyet: “Büyükşehir küçücük parkları bile bizden almak için savaş halinde”

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Cumhuriyet Parkı içerisinde tadilatı durdurulan aile çay bahçesiyle ilgili, “Burayı halkımız yakışır şekilde kullansın diye gerçekten çok uğraşıyoruz. Sürekli bir karalama kampanyası, öyle bir yere geliyorlar ki şeytanın aklına gelmeyecek sinsi planlarla çalışmalarımız engellenmeye çalışılıyor.” Dedi.

Gülşah Akyıldız
Gülşah Akyıldız Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İzmit Belediyesi Cumhuriyet Parkı içerisinde hizmete açtığı aile çay bahçesinin yenileme çalışmalarına Mayıs ayında başlamıştı. Yenileme projesi ihalesini Ankara firması Bridal İnşaat Şirketi, 861 bin 763 TL ile kazandı. Aile çay bahçesinde çalışmalar devam ederken, Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü tarafından İzmit Belediyesi’ne kurul onayının olmadığına dair yazı gönderildi. Söz konusu yazının ardından çalışmalar tedbir amaçlı durduruldu. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet bugün, Cumhuriyet Parkı içerisinde düzenlediği toplantıda Cumhuriyet Parkı yenileme projesiyle ilgili konuştu. Toplantıya, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, İzmit Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Necat Çakır, İzmit Belediyesi CHP’li meclis üyeleri Tuncay Aşkın ve Mehmet Baştan, İzmit Belediyesi basın danışmanı Cem Şakoğlu katıldı.

KURUM VE KANUNLARI SİLAH OLARAK KULLANIYORLAR

Tadilatı durdurulan çay bahçesiyle ilgili Büyükşehir’e yüklenen Hürriyet, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Burası yıllardır kullanılan önemli alanlardan bir tanesi. Burayı halkımız yakışır şekilde kullansın diye gerçekten çok uğraşıyoruz. Birçok yaptığımız işte yanlış ve yalan bilgilerle sürekli bir algı yönetimi, sürekli bir karalama kampanyası, öyle bir yere geliyorlar ki şeytanın aklına gelmeyecek sinsi planlarla önceden kurgulanan planlarla çalışmalarımız engellenmeye çalışılıyor. Bunları yaparken kurumları hatta kanunları sopa olarak, silah olarak kullanmaya çalışıyorlar. Bugün Cumhuriyet Parkıyla ilgili çalışmalarımız hakkında ilk ağızdan vatandaşlarımızı daha doğru ve belgeye dayalı olarak bilgilendirmek istedik. Şikayet etmeden çalışmaya çabaladığımızı halkımıza anlatma gayretiyle bu basın toplantısını düzenliyoruz.

MİLLETİMİZİN KALİTELİ HİZMET ALMAYA HAKKI VAR

Şöyle bir geçmişe ilişkin kısa bir özet geçmek istiyorum. Bu mücadele nasıl başladı? Cumhuriyet Parkı çok uzun yıllardır İzmit Belediyesi tarafından kullanılan, hatta Büyükşehir Meclisi’nden alınmış meclis kararınca 20 dönüm altındaki alan olması nedeniyle büyükşehirin terk edip ilçe belediyesine bırakması gerekirken, tahsis kararıyla İzmit Belediyesi’nin burayı kullandığı, ihale yöntemiyle kişilere kiralandığı bir kafe işletmesine ait alan burası. Ne yazık ki zamanla cazibesini yitirmiş, kötü şartlar nedeniyle halkın burayı terk ettiği bir alan olmuş. Biz göreve geldikten sonra birçok yerimizi belediye olarak kamusal hizmete sunacağız. Milletimizin uygun ve kaliteli hizmet almaya hakkı vardır.

KÖTÜ HALİNE RAĞMEN HIZLICA İŞLETMEYE AÇTIK

Bir kamu güvencesiyle Gülümse Kafe’de hizmeti veriyoruz. Buranın da ihalesi bittiğinde dedik ki bir yere çıkmayacağız burayı daha kullanılır, güzel, eski otantik günlerine döndürerek İzmit Belediyesi olarak biz işleteceğiz dedik. İhallesi bittikten sonra projemizi hazırlamaya başladık. Ama o süre zarfında tahsis süresi doldu. Biz de yeniden Büyükşehir’e tahsis ile ilgili yazı yazdık. Ama “biz burayı tahsis etmeyeceğiz, kullanacağız” gibi sözlerle karşılaştık. Alınan büyükşehir kararınca da yıllardır siz kullanırken iyiydi de biz kullanınca ne oldu? O kötü haline rağmen hızlıca işletmeye açtık. Sonraki gelişmeleri de kent kamuoyu takip etti. Büyükşehir meclisinde tekrar gündeme geldi, arkamda gördüğünüz tadilata başladığımız kafeteryanın tahsisi yapıldı. Biz bütün parkı, gerek İSU’dan alacağımız bir para vardı, gerekse Cedit’in önünü açmak için oradaki iki parselimizi koşulsuz şartsız takas yöntemiyle buradaki sanat galerimizin olduğu alanı mülkiyetimize aldık. Hepsine karşılık takas yaptık ve buradaki parsellerimizin mülkiyetini aldık. Nedeni de tüm parkı nostaljik haliyle kullanmak istememiz. İnatla memleketin bu kadar sorunu var, büyükşehir küçücük parkları bile bizden almak için savaş halinde... Müthiş bir ego ve savaş hali. Bir kere burası mühürlenmedi.

BAHANE İLE ELİMİZDEN ALMAK İÇİN UĞRAŞIYORLAR

Şu küçücük park nasıl bir mücadeleye sahne oluyor. Buranın basit tadilat ve onarımını yaptırmak istedi. İçi kötü, çatı akıyor, duvarlar dökülüyor. Dedik ki burayı hızlıca yenileyelim. İhaleye çıktık ve sonuçlandırdık. Burası 2012 tarihli ilk ruhsata sahip. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmış bir proje, tarihi bir yapı değil dolayısıyla ne yazık ki kangren olan başka hesaplara girilen bir noktaya geldik. Sırf bir şekilde bahane, kanunları da sopa yaparak, silah yaparak kendilerine gerekçe göstererek hala elimizden almak için uğraşıyorlar.

ŞEYTANIN AKLINA GELMEYECEK BİR ENGELLEME

Daha da ötesi bir an önce yapmak için uğraşırken nasıl durdururuz, nasıl engelleriz, nasıl İzmit Belediyesi yapamadı ki, diye uğraşıyorlar. Geldiğimiz nokta da ne yazık ki kurulda değişik değişik engellemeler ile karşılaşıyoruz. Özellikle son kurula gittim ve büyükşehir yetkilisi şerh koydu. Tarihi tekel duvarına tepki gösterdik, önümüzde yapılan taksi durağıyla ilgili biz şerh koyduk ve burayla ilgili engellemekle alakalı müthiş bir çaba var. Bugün bir kurul kararı alınıyor. Gazi Lisesi’nin koruma alanı büyütülüyor, şu karşıdaki esnaflar da dahil olmak üzere bütün yol bu kafeyi de içerisine alınacak şekilde koruma alanı oluşturuyorlar. Gazi Lisesi ile bu kafeteryanın ne alakası var? Arkadaşlarımız da Gazi Lisesi’ni korumak amacıyla onay veriyorlar. İyi niyetle alındığını düşündüğümüz kararın, aylar öncesinden oluşturulmuş plana şaşkınlıkla bakıyorum. Şeytanın aklına gelmeyecek nasıl bir engelleme planıdır? Bu karar neticesinde karşımızdaki “sütten” basit bir tadilat yapmak istese kuruldan izin alması gerekecek. Gazi Lisesi ile buranın ne alakası var? Sırf burayı biz kurul kararına aykırı yapıyormuşuz gibi göstermek için müthiş bir emek harcıyorlar.

EN KÖTÜ GÜNÜNDE GÜNLÜK CİROSU 10 BİN TL

Burayla ilgili mücadele ederken, “e tabi Gülümse Kafe yapacaksınız değil mi?” diye soruldu. Her kent bir rant üretir, yöneticiler bir karar verir. Biz Gülümse Kafe ile oradaki güzel alanı halka kazandırdık. Gülümse Kafe’nin aylık 4 Bin TL kirası vardı. En kötü gününde günlük cirosu 10 bin TL. Biz bunları anlattıkça birilerini rahatsız ediyor. Diğer ilçede de birileri hesap soruyor. Birilerinin rantına ve çıkarlarına dokunuyor. Biz göreve geldiğimizde fotokopi makinaları kiralıktı arkadaşlar. Fotokopi makinası kiralık olur mu? İhalesi bitti ve satın aldık. İki yıldır mücadele ediyoruz. Bugün işletmeye verdikleri bazı yerleri hala geri alamıyoruz. Resmen kamu malını baba malı gibi yapmışlar, birileri keyfi şekilde kullanıyor. Bizim mücadelemiz halk kendi malını kullanabilsin, halk belediye güvencesi içerisinde hizmet alma, isteme hakkına sahiptir. Bizde halkımıza burada çok daha kaliteli hizmet verelim diye çaba sarf ediyoruz.

İZAYDAŞ’I AYRI DERT

Biz 3 senedir ayrımcılık görüyoruz. 3 senedir bu yetkileri engellemek için çalışıyorlar. Milletimiz gerçekten ciddi sorunlar yaşıyor, milletimiz artık evine ekmek alamaz olmuş. Bu sorunları çözeceklerine bütün işleri güçleri İzmit Belediyesi olmuş. Geliyorlar hala bu küçücük parkla uğraşıyorlar. Zaten ihalelere giren yok, şimdi nasıl uzatırız yarın müteahhit nasıl kaçar, birileri nasıl yapamaz diye sinsi planlarla uğraşıyorlar. Bu kentin ulaşımı bir dert, İZAYDAŞ’ı ayrı dert, metrosu ayrı dert… Bunlarla kafa yormayıp sadece İzmit Belediyesi’ni başarısız kılmak için bir çaba gösteriyorlar. Vatandaşlarımızdan da çok güzel karşılık alıyoruz, sadece tadilat yapmıyoruz biz kimlik kazandırıyoruz. Büyükşehir’in müthiş gücü maalesef bizim üzerimizde.

BİZİM KAVGAMIZ HALKIMIZ İÇİN

Yaz sezonunda belediye olarak tam olarak işletme sunabileceğimiz bir zaman, herkes ne olduğunu bilemez. Burayı gören bak İzmit Belediyesi bak yapamıyor diyecek. Ve böyle sinsi planların kurbanı oluyoruz. Halkımızdan rica edeceğim, sosyal medya hesaplarımızı daha fazla takibe alınız. Çünkü çok sesli koronun karalama kampanyasına maruz kalıyoruz. Gerçekten ekonomik ve yaşam biçimi olarak zor bir dönemdeyiz. Kimseden destek beklemiyoruz ama köstekte olmayın dediğimizde bir şekilde başka planlarla halkımıza hizmetin önü kapatılmaya çalışılıyor. Bizim bu kavgamız halkımız için.”

30 Haz 2022 - 14:25 - Gündem

Muhabir  Gülşah Akyıldızgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Fikir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Fikir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Fikir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Fikir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Kocaeli Fikir Gazetesi , Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 320 01 62
Reklam bilgi