Nafaka İcra Takibi Nedir?

Nafaka, kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kimselere mahkeme kararıyla ödemesi mecburi kılınan aylık ücreti ifade eder. Nafaka; somut olayın niteliğine...

Nafaka, kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kimselere mahkeme kararıyla ödemesi mecburi kılınan aylık ücreti ifade eder. Nafaka; somut olayın niteliğine göre yoksulluk nafakası, tedbir nafakası, iştirak nafakası ve yardım nafakası olmak üzere dört türe ayrılmaktadır. Nafakanın ödenmemesi yahut borcun zamanında ifa edilmemesi durumunda nafaka icra takibi başlatılabilmektedir.

Nafaka icra takibinin yasal dayanağı 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu olup bunun dışında mevzuatın çeşitli yerlerinde de konuya ilişkin hükümler bulunmaktadır. Dolayısıyla nafaka icra takibine ilişkin esasların yanı sıra mevzuata ait detaylara vakıf İstanbul icra avukatı aracılığıyla alınacak hukuki yardım bu süreçte yaşanacak hak kayıplarının önüne geçilmesinde yardımcı olacaktır.

Nafaka İcra Takibi Nasıl Yapılır?

Aile mahkemesinin vermiş olduğu kararla, nafaka ödeme yükümlülüğü bulunan kişi, zamanında bu borcu ifasını yerine getirmek zorundadır. Bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi durumunda nafaka alacaklısı kişi, icra takibi başvurusunda bulunabilir.

Tedbir nafakası, mahkeme tarafından alınan ara kararla, boşanma aşamasında eşin ve çocuğun hayatına devam etmesi maksadıyla verilen nafaka türüdür. Tedbir nafakasını ödemekle yükümlü kişi dava süresince borcunu ödeyebilir yahut ödeyeceği nafakanın türü, mahkeme kararı ile değiştirilebilir.

Nafaka türlerinin temel tanımlarının yapılması, nafaka icra takibinin anlaşılmasında ve sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülmesinde büyük önem taşımaktadır. Bu nafaka türleri ilamlı ya da ilamsız takibe konu olabilmektedir.

Herhangi bir geliri olmayan ve yardım alamadığı durumda muhtaç ve düşkün hale gelecek kişiler için mahkemenin ilgili kişi tarafından ödenmesine karar verdiği nafaka türü yardım nafakasıdır. Yardım nafakası kanunlarca öngörülen akrabaların talebi doğrultusunda verilmektedir.

Boşanma sonrası parasal anlamda ihtiyacın hasıl olacağı düşünülen kişiye mahkeme tarafından yoksulluk nafakası bağlanmaktadır. Nafakaya konu olan miktarı mahkeme, somut olayın özelliğine ve eşlerin kusur durumuna göre belirlemektedir.

Boşanma sonrasında velayete konu olan çocuğun ihtiyaçlarının giderilmesi, hayatının olağan şekilde devam etmesi için velayet hakkına sahip olmayan eş tarafından ödenmesi kararlaştırılan nafakaya iştirak nafakası denmektedir. İştirak nafakası ile ilgili çocuğun mağduriyeti engellenmekte, boşanma sırasında ve sonrasında olumsuz etkilerden korunması hedeflenmektedir.

Tedbir nafakası, niteliği itibarıyla mahkeme tarafından ara kararda verilen ve tedbiren sürdürülen bir nafaka olduğundan ötürü ilamlı icraya konu olmayan nafaka türleri arasındadır. Nafaka borcunu ödemeyen kişiye karşı icra dairesine başvuruda bulunarak bu yükümlülüğün cebren yerine getirilmesi istenebilir. Nafaka borcunu ödeme yükümlülüğünü taşıyan kişi, konuya ilişkin tebliğe ulaştıktan 7 gün içinde bu emre itiraz edebilir. İtiraz etmediği durumlarda icra takibi durmaz ve icra hukuku gereğince gerekli işlemler uygulanır.

Yoksulluk, yardım veya iştirak nafakası ödemekle yükümlü kişi, gereğini yerine getirmediği takdirde ilamlı icra yoluyla borcunu ifa etmek durumda kalır. Alacaklı kişi, icra dairesine başvurarak ilgili kişi hakkında icra takibini başlatabilir. İlamlı icra, mahkeme kararı ile başlatılan bir icra olup icra takibinin durması söz konusu değildir. Nafaka borçlusu kişi icraya ilişkin tebliğin kendisine ulaşmasının ardından 7 gün içinde bu karara itirazda bulunma hakkına sahiptir.

Nafaka İcra Takibi İçin Hangi Daireye Başvurulur?

Nafaka icra takibi, icra dairesine başvurmak suretiyle başlatılabilmektedir. Dolayısıyla hangi icra dairesine başvurulacağı hususu sürecin uzamaması adına büyük önem arz etmektedir. Söz konusu durum ilamlı ve ilamsız takibe konu olan nafaka türleri için değişiklik göstermektedir. İlamsız takip için nafaka borcunu ödemekle yükümlü kişinin bulunduğu yer icra dairesi, yetkili icra dairesidir. İlamlı takipler için ise tüm icra dairelerine başvurulabilir. İlamlı takibe konu olan nafaka türleri; yoksulluk nafakası, iştirak nafakası ve yardım nafakasıdır.

İstanbul ve çevresinde ikamet eden nafaka alacaklıları, borçları ödenmediği takdirde icra dairesi yoluyla bu alacağını tahsil edebilmektedir; ancak icra, usul ve esasları karmaşık ve hukuki yardım gerektiren bir süreçtir. Dolayısıyla, icra hukuku konusunda uzman İstanbul Hukuk Bürosu avukatları aracılığıyla nafaka alacakları süreci, en hızlı şekilde sonuçlandırılmaktadır.

Nafaka İcra Takibi Zamanaşımı Süresi Ne Kadardır?

Nafakaya ilişkin alacaklarda zamanaşımı süresi 10 yıldır. Nafakanın türü zamanaşımı süresini etkilememektedir. Zamanaşımı, nafaka ödeme yükümlülüğü altında bulunan kişinin bu borcu ödemediği zamanda başlar. Sonuç olarak ilamlı veya ilamsız takibe konu olan icra işlemleri 10 yıl sonunda zamanaşımına uğrarlar.

Zamanaşımına uğrayan işlem, mahkemenin verdiği kararlar değildir. Kişinin nafaka alacağı hakkı, mahkeme kararı doğrultusunda korunmaya devam eder.  10 yıl sonunda zaman aşımına uğrayan konu, hakkında icra takibi başlatılmayan borçlunun ödemediği nafakalardır.

Maaş Haczi Yoluyla Nafaka İcra Takibi Mümkün Mü?

Nafaka borçlusu kişinin aylığı veya ücreti, icra takibi yoluyla kısmen haczedilebilir. Bu işlemin kanunu dayanağı İcra ve İflas Hukuku m.83 hükmü olup ilgili kişi nafaka borcunu ödemediği takdirde yaptırımla karşı karşıya kalabilir.

Hakkında icra takibi başlatılan kişinin mahkeme kararı ile maaşının ¼’ü oranında kesinti yapmak suretiyle nafaka alacaklısına borcu ödenir. Borcun bu şekilde ödenmesinin icra dosyasını kapatıp kapatmayacağı hususu ise uygulamada tartışma konusudur. Teorik olarak nafaka borcunun maaş kesintisi ile ödenmesi icra dosyasını kapatmamaktadır; ancak birtakım dairelerin uygulaması bu yönde değildir.

Maaş haczi yoluyla nafaka alacağının tahsil edilmesinde talebin doğru bir şekilde iletilmesi gerekmektedir. Bu sayede nafaka alacaklısının süreçte mağdur olmaması ve parasal alacağının tahsil edilmesi mümkündür.

# karar

21 Eyl 2022 - 13:37 - Kültür & Sanatgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Fikir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Fikir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Fikir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Fikir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Kocaeli Fikir Gazetesi , Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 320 01 62
Reklam bilgi