Alaaddin Sarı Fethiye Caddesi'nde esnafla bir araya geldi 

Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı Fethiye Caddesi'nde esnafı ziyaret etti 

Caner İrtürk
Caner İrtürk Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Fethiye Caddesi'nde esnafı ziyaret etti. Ziyarette Alaaddin Sarı'ya İzmit belediye başkan yardımcısı Emirşah Torun, İzmit Kent Merkezi Ticari Dayanışma Derneği Başkanı Murat Öztürk,Lastik-İş Kocaeli Şube Başkanı Akın Giray ve yönetimi, DİSK Genel İş Kocaeli Şube başkanı Vedat  Küçük eşlik etti.

"ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ"

Grup Öztalay Çarşısı'nda esnafın çayını içti. Burada bir konuşma yapan Alaaddin Sarı 

"Başkan beni ziyarete geldi. Farklı bir anlayış. Ne yapabiliriz nasıl yardımcı olabiliriz diye bir ziyaret yaptık. Umarım bu dolaşmamız başka arkadaşlara da vesile olur. Geçmişte pandemi döneminde sıkıntılar yaşandı. Sokağın yapılmasında esnafın mağduriyeti oldu. Biz de esnafın yanındayız. Üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız.

"HERŞEY PARA DEĞİL"

Lise yıllarında Fethiye Caddesi bizim için adresti. Burada sendikalardan arkadaşlar var. Her bir arkadaş kendi bünyesinde fabrikaları temsil eden arkadaşlar. Toplumsal olarak birbirimize ihtiyacımız var. Hayvanlara bile dokununca saygı sevgisini hissediyorsunuz. Böyle bir anlayışta olmak gerekirken farklı nedenlerle birbirimizden uzak kalmamız doğru değil. Bütün Kocaelideki esnaf ile bütünleşerek bir sinerji oluşturması ve destek açısından önemli. Hayatımız bir rol model olarak görülüyor. Gençlere örnek olmamız lazım. İnanıyorum ki bu kentin güzel insanları birbiri ile dayanışma içinde olur. Esnaflar birbiriyle rakip değil birlikte olur. Biz inanıyoruz ki önümüzdeki sıkıntıları hep beraber atlattık. Pandemi sürecinde destek olduk. 99 depreminde nasıl dayanışma içinde olduysak pandemi döneminde de bunu gördük. Birbirimize dokunmamız lazım. Herşey para değil. Tabiki sulhi anlayışlar olacaktır. Önümüze bakmamız lazım."dedi.

"BİZ İZMİT'İ PAZARLAMAK İSTİYORUZ"

Sarı'nın ardından konuşan Murat Öztürk de

'Bu zamana kadar ziyaretlerimizde kimseden maddi olarak bir şey talep etmedik. Esnafımız çok sıkıntı yaşadı. Bizler de bu sıkıntıyı aşmak için başkanımızı ziyaret ettik. Aslında biz İzmit'i pazarlamak istiyorız. Biz arkadaşlarımızı büyüklerimizi şu anda olduğu gibi görmek istiyoruz. Bizim dokunulmaya ihtiyacımız var. Bu tip şeylerle yanımıza gelinmesini istiyoruz. Artık büyükşehir belediyesi yürüyüş yolunu yaptı. Fatma hanım da ara arterleri  yaptı. Artık yürüyüş yolu Fethiye Caddesi üzerinden siyaset yapılsın istemiyoruz."dedi.

"BU DOKUNUŞ ANLAM KATTI "

Öztürk'ün ardından konuşan Emirşah torun 

ise "Bizim temele anlayışımız emek ve demokrasi mücadelesini onurlandırmak. Tabii ki bizler herhangi bir siyasi noktada değerlendirmiyoruz. Bugünkü bu dokunuş anlam kattı. Ben değerli başkanımızın bugününü buraya ayırmasına teşekkürler ediyorum. Fethiye Caddesi ve yan yollarını İzmit esnafına kazandırdık. Fethiye Caddesi yüzde 95 96 tamamlandı. Hep birlikte yol aldık. Vatandaşlarımız hep birlikte desteklerini verdiler. İzmit vatandaşlarına gösterdikleri anlayıştan dolayı teşekkür ediyorum. 

"YAPTIĞIMIZ İŞİN KIYMETİ GÖRÜNÜYOR"

Esnaf mağdurdu. Böyle bir çalışma yapmak onların işini daha da ağırlaştırılmıştı. Esnafın taleplerini aldık. Esnaf ile istişare ettik. Proje zaten ödüllü proje. Halkın onayına sunduk. Bu da bizim işimizi kolaylaştırdı. Şu anda rahatız. Yaptığımız işin kıymeti görünüyor. İzmit insanı temiz işlere layık. Fatma Kaplan Hürriyet'in Kocaeli insanına bakışı eşitlikçi. Fethiye Caddesi İzmit Kocaeli insanına hayırlı olsun."dedi. Grup daha sonra esnaf dükkanlarını dolaştı.

“HER ŞEY SİYASET DEĞİL”

Mamikler kuyumculuk ziyaretinde konuşan Sendika Genel Başkanı Alaaddin Sarı dayanışma mesajı verdi. Sarı, “Birbirimizle dayanışma içerisinde olmalıyız. Kocaeli Türkiye’nin en zengin yerlerinden biri. Bir hareket olsun istedik esnafımızı ziyaret ederek. Bizim psikolojimizde hareketlilik var. Lokantalarda kalabalık nerdeyse oraya gideriz. Esnafımızla bir şekilde dayanışma içerisinde olmalıyız. Önümüzdeki süreçlerde Fethiye Caddesi güzel bir şekilde devam eder diye temenni ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Başiskele’de sendikamızın oteli var. Yabancı turistler ağırlıklı olarak geliyor. Otelimize geldiklerine nereye gidelim diye soruyorlar. Biz de tarihi geçmişi nedeni ile buralara yönlendiriyoruz. Tarihi geçmişi olan bir şehir. Bunların gün yüzüne çıkması lazım. Yabancılar böyle yerleri çok seviyor. Kafa yormaya başladık. Birlikte var olmak için elimizden geleni yapacağız. Kol kola girdiğimizde her şeyi aşarız. Her şey siyaset değil. Sevgimizi saygımızı selamımızı eksik etmeyelim. 

“BU CADDELER GEÇMİŞTE GÖZ BEBEĞİYDİ”

Ardından söz alan İş İnsanı Faruk Mamik, “Sizin yaptığınız ziyaret STK’lar nezdinde bir ilk. Bizlerin sizlerin desteklerine çok ihtiyacımız var. Pandemi ve başkanlarımızın çalışmaları esnafımızı biraz rahatlattı. Pandemi sonrasında gördük ki kapalı yerler artık eskisi kadar tercih edilmeyecek. Açık hava AVM’leri daha önemi konuma geldi. Bu anlamda başkanımızın Fethiye Caddesi çalışması çok önemliydi. Talebi biraz daha arttırdı. Geçmiş dönemlerde bu caddeler Kocaeli’nin gözbebeğiydi. Bundan sonraki süreçte eskisi gibi olur. Hep birlikte bu şehre katkı sunacağız. Hep birlikte Kocaeli’yi sanayi şehrinden Kocaeli şehrine dönüştüreceğiz” dedi.

"ÇOK UZUN ZAMANDIR DOKUNULMAYAN CADDELER"

Grup daha sonra Murat Öztürk'e ait Coşkun Kırtasiye'ye geçti. Burada da bir takım konuşmalar oldu. İlk olarak ev sahibi Murat Öztürk konuştu. Öztürk "Geçen hafta Alaaddin başkanı ziyaret ettik. Pandemi dönemi geçirdik. Çok uzun zamandır dokunulmayan caddelerdi. Bu caddeler İzmitin çok özel yerleri. 

"ÖRNEK OLACAĞINI BİLİYORUZ"

Bu süreç içerisinde Fatma Kaplan Hürriyet bize bir söylemde bulundu Ben Belediye Başkanlığını kaybedeceğini bilsem bile bu caddeye gireceğim dedi . Kendisi bu anlamda verdiği sözü yerine getirmiş oldu. 3 defa esnafla toplantı yaptı. Yürüyüş yolu ile ilgili büyükşehir belediye başkanı elinden geleni yaptı. Oranın yapımı biraz daha kolaydı. Zor bir süreç oldu. Esnafımız gerçekten alkışlanacak durumda. Bu zor süreci atlatmayı bildik. Esnafın bu süreç içinde sıkıntıları oldu. Çarşamba gününü belirledik ve kendisi bizi ziyaret etti. Diğer siyasi partilere büyüklere STKlara örnek olacağını biliyoruz. İzmit esnafına destek olacağını biliyoruz."dedi.

"BU ZORLUKLARI AŞACAĞIZ "

Ardından konuşan Vedat Küçük ise "Bugün başkan gününü İzmit esnafına ayırdı. Sıkıntlı bir dönemde bir moral bir heyecan kattığına inanıyorum. Bizler bu ülkede sözü olan işçi sınıfı örgütüyüz. Lastik iş sendikası da örgütlü olan ve örnek olan bir sendika. Zor bir dönemdeyiz. Ama bu zorlukları aşacığımıza inanıyorum ve yeni bir başlangıç olacağını biliyorum. Bundan sonra hep birlikte mücadeleye devam edeceğiz."sözlerini kullandı. 

"GÖREVİ OLMAMASINA RAĞMEN "

Küçük'ten sonra da Emirşah torun bir konuşma yaptı. Torun "Gerçekten desteklerinizi gördük. Bizim İzmit Belediyesi olarak vatandaşa bir sözümüz vardı. Fethiye Caddesi'ne dokunulması gibi. Buna göre başkanımız görevi olmamasına rağmen altyapıyı da üstleniyorum dedi. Dokunduk iyi ki de dokunduk. İzmit halkına müthiş bir iyilik yapmışız. İş makinesine kadar yapılan her işi başkan ve yardımcıları ile 7 24 takip ettik. Herhangi bir yanlışlık olmasına fırsat vermedik. Birçok zorluklarla karşılaştık sedaş ile ilgili. Başkan ile birlikte Ankara'ya gittik. Başkan çözdü sedaşın yapacağı işi . Bir takım aksamalar oldu. Özrünü vatandaşa ilettik. Bir sorun yaşamadık.

"STK'LARIN BURAYA GELMESİ ÖNEMLİ"

Sadece Fethiye Caddesi ile yetinmedik. Rauf Orbay caddesi de çok güzel bir cadde oldu. Köseoğlu sokak cebeci sokak Ulugaziye kadar tamamı programda. İzmit şehir merkezinin birçok yolunu yenilemiş olacağız.Yeşilovaya da girdik uzun zamandır dokunulmamıştı. İzmit belediye olarak asli görevimiz veya vatandaşa dokunmak adına ne varsa yapmaktan imtina etmedik. Sizin gibi STK'ların da buraya kadar gelmesi önemli."dedi.

"BU BİR BECERİ İŞİ"

Burada son bir konuşma yapan Alaaddin Sarı ise "Tabii çocukluğumuzdan beri buranın bir insanı olarak bie değerlendirme yapmak isterim. Fabrikalardan gelen temsilci arkadaşlar buradalar. Genel merkez yöneticileri burada. Vedat başkana çok teşekkür ediyorum beraber görev yapıyoruz. Murat başkan ilj bir olayı burada başlattı. Bir STK'yı esnafla buluşturmak önemli. Bu bölgede oturan 2 tane daha genel başkan var. Sivil toplum örgütlerinden ziyade sendikal anlamda bunlar da önemli. Hemşehri dernekleri olmak üzere esnaf dayanışmasının içinde olacağını tahmin ediyorum. Onun için bizim en fazla yaşadığımız tramvadan sonra çok süreçten geçtik. Böyle dönemlerde bu halk en zor zamanlarda dayanışma içinde oldu. Yeter ki bu kardeşlik duygusunu yaşayabilelim. Zor dönemde insan belli olur. O süreçten çıkarken bir de Fethiye Caddesi'nde bir altyapı çalışmasına giriliyor olması bir risktir. Şehrimize kim destek olmuşşa hepsine teşekkür ediyoruz.bunlsrın içinde idare edemeyenler olmuştur. Bu bir beceri işidir. Dokunmak tâbi ki altyapı üstyapı olarak değerlidir.

"DOĞRU YAPIYORSAK KİMSE BİZİ YOLUMUZDAN ÇEVİREMEZ"

Kocaeli güzel bir şehir. Bir deniz kenti olması açısından güzeldir. İnsan yaşadığı şehirden zevk alıyor. Şehircilik planında bunlar önemli. Zaten belediyenin amacı da şehri güzelleştirmek.  Bu cadde olduktan sonra inanılmaz güzel olacak. Yürüyüş yolunun da tek yön olması güzel. Değer katanlar başımızın tacı. Bir yerde iz bırakabiliyorsanız siz değerlisiniz. Bu yapılan güzelliklere karşı sulh olacaktır bunlar saldıracaktır . Biz doğru yapıyorsak kimse bizi yolumuzdan çeviremez. Biz diyalog içinde insana dokunacak seviyede olmalıyız. Gençlere dokunacak kişilere ihtiyaç var. Kültürü biz birleştiremezsek kaos olur. Önemli olan kültürümüzü birleştirecek gençlere örnek olacak davranış içinde olursak gençler başka kültürü benimzsemez. Bizim böyle rol modellere ihtiyacımız var. Bu yapılanlar insana dokunmaktır. "şeklinde konuştu.

05 Eki 2022 - 14:12 - Gündem

Muhabir  Caner İrtürkgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Fikir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Fikir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Fikir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Fikir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Kocaeli Fikir Gazetesi , Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 320 01 62
Reklam bilgi


Anket Kimi Cumhurbaşkanı görmek istersiniz?
Tüm anketler