Bakan Kurum duyurdu: 7 bin depozito iade makinesi hizmete sunulacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Sıfır Atık Festivali’nde yaptığı açıklamada depozito makineleriyle ilgili, “Tüm vatandaşlarımızın bu süreçleri şeffaf bir şekilde izleyip, takip edebileceği online Depozito Bilgi Yönetim Sistemimizi de tamamlanmak üzereyiz. Pilot çalışmalarını başarıyla tamamladığımız depozito iade sistemini 2023 yılı itibarıyla kademeli olarak Türkiye’nin dört bir yanında milletimizin istifadesine sunacağız.” İfadelerine yer verdi.

Gülşah Akyıldız
Gülşah Akyıldız Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Kocaeli Kongre Merkezi’nde düzenlenen Sıfır Atık Festivali bugün açılışını yaptı. 3 gün boyunca devam edecek festivalde, dünyanın gelecek nesiller için daha yaşanabilir olması adına farkındalık oluşturulması hedeflenecek. Festival’de birbirinden ünlü isimler söyleşi ve talkshow gösterisi gerçekleştirecek. Sürdürülebilir tekstil alanında ismini duyuran ünlü tasarımcı Dilek Hanif’in tasarımları festivalde yer alacak. Tabii kaynakların büyük bir hızla yok olduğu günümüz dünyasında, sıfır atık bilincinin yeni nesile sunmak amacıyla festivalde birbirinden renkli çocuk atölyeleri de kuruldu.

YOĞUN KATILIM

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği festivale; Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Bakan Yardımcısı Mehmet Engin Birpınar, AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker,Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Başiskele Belediye Başkanı Mehmet Yasin Özlü, Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi, Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, AK Parti MKYK Yedek Üyesi Davut Coşkun Şiviloğlu, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP Kocaeli İl Başkanı Yunus Emre Kurt, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları katıldı.

“BAZI BULUŞLAR YENİ BAŞLAYAN HAYATLARI SOLDURDU”

Sıfır Atık Festivali’nde Depozito Bilgi Yönetim Sisteminin son aşamasına değinen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Kocaeli’mizde birbirinden kıymetli katılımcıların katıldığı, akademisyenlerin görüşlerini paylaşacağı sıfır atık konusunu konuşacağız. Toplumun tüm kesimini içine alacağımız, Türkiye yüzyılı vizyonuyla sosyal belediyecilikle başlayıp sürdürülebilir belediyecilik anlayışıyla adımlarımızı atacağız. Geleceği emanet edeceğimiz çocuklarımıza daha temiz bir dünya bırakmaktır hedefimiz. 18. Yüzyıl itibarıyla bütün dünyada köklü bir değişim yaşandı. Sanayileşme ile birlikte derinden etkilendi. Son 200 yıl insan hayatını kolaylaştırmak adına keşiflerle geçti. Kimi buluşlar insana ikinci bir hayat sunarken bazı buluşlar yeni başlayan hayatları soldurdu.

PLASTİK DENİZDE YEMEK TAKLİDİ YAPIYOR

Penisilin bugün milyonlarca insana hayat sunarken, dinamitlerin ise insanların can vermesiyle son buldu. Plastik bulunduğunda o gün için ucuz ve kullanılabilir bir malzemeydi. Her şeyi kabul eden toprak plastiği de bağrına basıyor. Oysa plastik toprağı sessizce zehirliyor. Toprağa masumca sarılan plastik, denizde yemek taklidi yapıyor. Kullanılıp atılan pet şişeler, poşetler; hastalıklardan korunmak için takılan maskeler; ağa, oltaya takılan balıklarla soframıza yemek olarak geliyor. Hiçbir şeyi iki kere kullanmak istemeyen 21. yüzyıl insanı, pipetin pimini çekip suya bırakıyor, poşetin fitilini ateşleyip toprağa salıyor.

YENİ BİR YAŞAM KÜLTÜRÜNÜ İNŞA EDİYORUZ

Toprağa, suya karışan plastikler, bizi korkutmuyor, telaşa düşürmüyor. Çünkü plastik dinamit gibi hemen öldürmüyor.İnsanlık kendi eliyle yaptıklarının olumsuz sonuçlarını; küresel büyüklükte bir çevre kirliliği ve bunun sonucunda her gün daha da büyüyen küresel iklim kriziyle yaşıyor. İşte biz, bugün küresel bir çevre seferberliğine dönüşen Sıfır Atık Hareketiyle, sadece ülkemiz için değil, tüm dünya için yeni bir yaşam kültürü inşa ediyoruz. Saygıdeğer Hanımefendinin öncülüğünde BM 77. Genel Kurul vesilesiyle imzalanan “Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı” ile sıfır atık dünyada model alınarak uygulanacak; sıfır atığı teşvik eden her türlü girişim uluslararası her platformda büyük bir ilgiyle desteklenecek.

İŞ BİRLİĞİ VE BÜYÜK BİR DAYANIŞMA İÇERİSİNDE OLMALIYIZ

Ben bu vesileyle destekleriyle her daim yanımızda olan, Sıfır Atık Hareketini uluslararası bir çevre hareketine dönüştüren Saygıdeğer Hanımefendiye, sonsuz şükranlarımı sunuyorum.Sıfır Atık Seferberliği, dünya nüfusunun yarısından fazlasına ev sahipliği yapan şehirlere bir panzehir olacaktır. Bu anlamda, tüm şehirlerimizde sağlıklı ve huzurlu yaşama katkı sunacak sıfır atık uygulamalarını yaygınlaştırmak için el ele vermeli, iş birliği ve büyük bir dayanışma içerisinde olmalıyız. Sıfır atığı birer birey olarak bir hayat tarzı haline getirmeliyiz.

2.1 MİLYAR TON ÇÖP ÜRETİLİYOR

İşte bugün düzenlenen bu festivalle, ortak evimiz dünyamızın korunmasına katkı sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanımız başta olmak üzere sanatçılarımıza, akademisyenlerimize, gençlerimize, yazarlarımıza, doğaseverlerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Sıfır Atık hareketiyle esas amacımız, evlatlarımıza tertemiz ve gelişmiş bir Türkiye bırakmak, yaşanabilir bir dünya bırakmaktır. Bugün dünya genelinde her yıl her yıl 800 bin olimpik yüzme havuzunu dolduracak kadar, yani 2.1 milyar ton çöp üretiliyor.

“ABD TEK BAŞINA DÜNYADAKİ ÇÖPLERİN YÜZDE 12’SİNDEN SORUMLU”

Bunların sadece %16'sı geri dönüştürülüyor. Çöplerin %46'sı geri dönüştürülemeyecek şekilde atılıyor. ABD, tek başına dünyadaki çöplerin yüzde 12'sinden sorumlu. Dünyada geri dönüşüm kapasitesinden daha fazla çöp üreten tek zengin ülke de ABD. Yani bir Amerikalı, bir Etiyopyalıdan yedi kat fazla çöp üretiyor. Çin ve Hindistan'ın toplam nüfusu küresel nüfusun %36'sını oluşturuyor. İki ülkenin ürettiği toplam çöp oranı ise dünyadaki toplam çöpün dörtte birine tekabül ediyor. Türkiye ise; Sıfır Atık Hareketiyle bugün geri kazanım oranını %27,2’ye çıkarmış bir ülkedir. Bugün tam 150.000 kurum binamızda sıfır atık yönetim sistemi kurulumunu tamamladık. 5 yılda, geri kazandığımız atıklardan 62.2 milyar lira ekonomik kazanç sağladık. 5 yılda 3.9 milyon ton sera gazı salınımını önledik. 347 milyon ağacımız bizlere nefes olmaya devam ediyor.

20 MİLYARLIK CAM VE PLASTİĞİ GERİ DÖNÜŞÜME SOKMAYI HEDEFLİYORUZ

Bugün artık; Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadeleriyle Türkiye Yüzyılı başlamıştır. Çevre, şehircilik ve iklim değişikliği konularında da Türkiye Yüzyılını başlatmak gibi tarihi bir vazifemiz var. Bu aynı zamanda sıfır atık yüzyılını da işaret etmektedir. Bu anlayışla Türkiye’yi sıfır atık konusunda dünyaya örnek ülke haline getirecek; iklim dirençli, sürdürülebilir, çevreyi ve insanı merkeze alan, medeniyetimizi yaşatan, kimlikli şehirler için; “Döngüsel Ekonomi Strateji ve Eylem Planımızı” hazırlıyoruz. Türkiye Çevre Ajansı’mızla depozito yönetim sistemini ülkemizin dört bir yanında yaygınlaştırıyoruz. Bu sisteme geçişle ilk etapta 20 milyar adetlik cam, plastik ve alüminyum içecek ambalajını geri dönüşüme sokmayı hedefliyoruz.

DEPOZİTO İADE MAKİNALARI

Tüm vatandaşlarımızın bu süreçleri şeffaf bir şekilde izleyip, takip edebileceği online Depozito Bilgi Yönetim Sistemimizi de tamamlanmak üzereyiz. Pilot çalışmalarını başarıyla tamamladığımız depozito iade sistemini 2023 yılı itibarıyla kademeli olarak Türkiye’nin dört bir yanında milletimizin istifadesine sunacağız. 2023’ün sonuna kadar tüm illerimizde ve ilçelerimizde en az 2.000 depozito iade makinamızla, 5.000 manuel toplama noktasıyla birlikte toplam 7.000 depozito iade noktasında vatandaşımızın hizmetine sunacağız.

NEHİRLER KENDİ SUYUNU İÇEMEZ

Depozito Yönetim Sisteminin hayata geçmesi ile birlikte; 37 bin ton sera gazı emisyonu azaltacak, 1.3 milyar kWh enerji, 3.6 milyon varil petrolden tasarruf sağlayacağız. 20 yılda ekonomimize 100 milyar kazanç, 20 bin vatandaşımıza yeni istihdam alanları sağlayacağız ve bunu hep birlikte, milletimizle birlikte, sizlerle birlikte başaracağız. Kadim insanlık tarihinden bize doğru seslenen şöyle bir söz vardır; “Doğada hiçbir şey kendisi için yaşamaz. Nehirler kendi suyunu içemez. Ağaçlar kendi meyvelerini yiyemez. Güneş kendisi için ısıtmaz. Ay kendisi için parlamaz. Çiçekler kendileri için kokmaz. Toprak kendisi için doğurmaz. Rüzgâr kendisi için esmez. Bulutlar kendi yağmurlarından ıslanmaz.

DOĞAL ALANLARI KORUNMUŞ BİR ÜLKE BIRAKMAK İSTİYORUZ

Doğanın anayasasında ilk madde şudur: Her şey ve herkes birbiri için yaşar! Birbiri için, bir ve beraberce yaşamak, doğanın kanunudur.” İşte geçmişten gelen bu sözlerin içerdiği derin anlamdan hareketle; hem cennet vatanımız hem de ortak evimiz dünya için mücadele etmeye aşkla, azimle, sevgiyle devam ediyoruz. Biz evlatlarımıza; sokakları tertemiz, caddeleri ışıl ışıl, parkları, bahçeleri yemyeşil, doğal alanları korunmuş bir ülke bırakmak istiyoruz. Denizi masmavi, ormanları hâlâ asırlık ağaçlara ev sahipliği yapan yemyeşil bir Türkiye bırakmak istiyoruz. Gelin hep birlikte gençlerimizin, yavrularımızın sesine kulak verelim. Hayal ettikleri Türkiye’yi ve Türkiye Yüzyılını el birliğiyle inşa edelim. Gençlerimiz çizdikleri resimlerde, yazdıkları kompozisyonlarda hep aynı mesajı veriyorlar. Ben de buradan onların sesi olarak sizlerle paylaşmak istiyorum.

SIFIR ATIĞA SAHİP ÇIKALIM

“Kuşlarımız plastik ağaçların üzerinde sahte dallara yuva yapmasın. Bir kırlangıcın gagası boya kokmasın. Bin yıllardır denizlerimizi besleyen istiridyeler bizlere inci yerine plastik boncuklar sunmasın. Yüzyılların şahidi kaplumbağalarımızın yumurtaları plastikten olmasın. Sıfır atık felsefesine, anlayışına ekmek gibi, su gibi muhtacız. Gelin hep birlikte gönüllerimizi tek bir gönül, kalplerimizi tek bir kalp, akıllarımızı tek bir akıl yapalım. Sıfır atığa sahip çıkalım!” Ben bu duygularla sözlerime son veriyor, sizleri bir kez daha sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.”

14 Eki 2022 - 12:12 - Gündem

Muhabir  Gülşah Akyıldızgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Fikir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Fikir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Fikir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Fikir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Kocaeli Fikir Gazetesi , Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 320 01 62
Reklam bilgi