İzmit Belediyesi ve İzmit Kent Konseyi'nden kadına şiddet farkındalığı: "Kadınlarımızı koruyamıyoruz"

İzmit Belediyesi ve İzmit Kent Konseyi Kadın Meclisi, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü nedeniyle bir program ve açıklama yaptı

Caner İrtürk
Caner İrtürk Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İzmit Belediyesi ve İzmit Kent Konseyi Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü sebebiyle bir farkındalık programına imza attı. “Şiddete Hayır” programında kadına karşı yapılan psikolojik ve fiziksel şiddete dur demek adına sembolik bir çıtalı uçurtma ile donuk imge modern dans gösterisi gerçekleştirildi. Sonrasında ise İzmit Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Av. Ezgi Çalışkan bir açıklama yaptı. Çalışkan açıklamasında yasaların kadına yönelik şiddeti engellemediğini belirterek şunları söyledi;

"HER ÜÇ KADINDAN BİRİ ŞİDDETE MARUZ KALIYOR"

"Ülkemizde her üç kadından biri şiddetin değişik biçimlerine maruz kalıyor. Şiddet, yalnızca fiziksel değil pisikolojik, cinsel ve ekonomik boyutlarıyla her yaştan, her kesimden, her meslekten kadının, kız çocuğunun hayatında var olmaya devam ediyor.

"327 KADIN AİLEM DEDİĞİ KİŞİLER TARAFINDAN KATLEDİLDİ"

Bu yıl kaç kadın, kadın cinayetine kurban gitti biliyor musunuz? Tam 327 Kadın. 327 kadın, en yakınındaki, ailem dediği kişiler tarafından katledildi. Şehrimizde, henüz 28 yaşındaki Birgül Göksu, Beyza Sorguç, Hacer Çetin, Ayşe Perçem eşleri tarafından canice katledildi. Büşra, henüz 17 yaşındaydı yaşadığımız kentte elleri kanlı bir cani tarafından öldürülürken.

"KADINLARIMIZI KORUYAMIYORUZ"

Kadınlarımız kimi zaman hiç tanımadıkları erkekler tarafından; Başak Cengiz gibi, çoğu zamansa meslektaşım avukat, gencecik Dilara Yıldız gibi en yakınlarındaki kişiler tarafından, kamusal alanlarda güpegündüz herkesin gözü önünde katledilebiliyor. Kadınlarımızı koruyamıyoruz. Bu çağda, bu devirde engelleyemiyoruz kadın cinayetlerini; kadına yönelik şiddeti. Neden ?, kanunlar mı yetersiz ? Uygulayıcılar mı, yoksa zihniyetler mi.


"BU KANUN ŞİDDETİN ENGELLENMESİNE DAİR EN DEĞERLİ KAZANIMLARDAN"

6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin önlenmesine dair kanunda düzenlenen koruma ve önleme tedbirlerinin eksiklikleri henüz tamamlanabilmiş değil. Bununla beraber, 2011 yılında ülkemizdeki kadın hakları savaşçılarının büyük çabası sonucunda, ilk olarak ülkemizce ve ülkemizde imzalanmış olan Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi, yani bilinen adıya, İstanbul Sözleşmesi ile iç hukukumuza girmiş olan bu kanun, kadına yönelik şiddetin engellenmesine dair en değerli kazanımlarımızdandır. 6284 sayılı kanunumuz, ülkemizde kadınlara yönelik her türlü şiddeti yasaklamakta ve şiddet eylemlerini ivedilikle önlemeye ve kadını etkin ve aktif olarak korumaya ilişkin düzenlemeler içermektedir. İmzadan çekildiğimiz İstanbul Sözleşmesi ve halen bağlı olduğumuz CEDAW ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmeleri de kadının zarar görmesi durumunda devlet kurumlarına, etkin bir kovuşturma yapma ve etkin bir ceza sitemi oluşturma görevi yüklemektedir.

"ŞİDDET EYLEMLERİNİN ARTMASINA SEBEP OLMAKTA"

Ancak ne yazık ki, ülkemizdeki yasal düzenlemeler, uygulamalara gereği gibi yansımamakta, günümüzde siyasilerin açıklama ve eylemleri, kadınların yasalarla elde ettiği kazanımların uygulanabilirliğini ortadan kaldırmaktadır. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin özümsenmediği, kadın ve erkeğin eşit bireyler olarak görülmediği, kadının hak ve fırsat eşitliği taleplerini görmezden gelen ve hatta sindirmeye çalışan anlayış, kadına yönelik şiddet eylemlerinin de artmasına sebep olmaktadır.

"ŞİDDETE KILIF OLARAK KULLANILABİLMESİNE OLANAK SAĞLIYOR"

Temelinde kadınların erkeklerden daha aşağı olduğu inancı yatan erkek egemen toplum ve bu zihniyeti körükleyen siyasi söylemler, medya ve tüm ayrımcı uygulamalar; kültür, töre, din, gelenek veya sözde 'namus' gibi kavramların kadına yönelik şiddete kılıf olarak kullanılabilmesine olanak sağlıyor. Kadını adeta kendi mülkiyetinde, hizmetkarı olarak gören erkek, kadın kendi hayatıyla ilgili karar almak istediğinde kadına şiddet ve baskı uygulamayı ve hatta ne yazık ki kadının canını almayı dahi kendine hak görebiliyor.

"ASLA BOYUN EĞMEYECEK"

Ama biz biliyoruz ki bu bahsettiğimiz anlayış, Türk Kadınına Avrupa ülkelerinden çok daha önce seçme ve seçilme hakkının tanınmasını sağlayan Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiyesine ait bir zihniyet değildir. Türk kadını, Cumhuriyet, demokrasi ve laiklik ilkeleriyle elde ettiği kazanımları; temel hak ve özgürlükleri baskıcı ve karanlık zihniyetlere bırakmayacak, şiddete ve eşitsizliğe asla boyun eğmeyecektir.

"İRANLI KADINLARIN YANINDAYIZ"

Bu anlamda, dünyada siyasi şiddet ve baskıya maruz kalan, din adı altında temel hak ve özgürlükleri hiçe sayılan tüm kadınların, özellikle İran’da Mahsa Amini’nin ülkenin ahlak polisi tarafından katledilmesinden sonra başlayan özgürlük mücadelesinde, İranlı kadınların yanında olduğumuzu bildiririz.

"İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR"

Kadına yönelik şiddeti önlemek, kadın cinayetlerinin önüne geçmek ve kadını her alanda temel hak ve özgürlükler bakımından güçlendirmek devletin en asli yükümlülüklerindendir. İzmit Kent Konseyi olarak, Kent adına, kentimizde yaşayan kadınların yaşam hakları adına bu yükümlülüklerin takipçisi olacağımızı ; kadınların özgürlüklerinin ihlaline yol açan, baskıcı, cinsiyetçi, kısıtlayıcı her türlü durumun, söylemin, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ve kadına yönelik her türlü şidderin karşısında olduğumuzu kesin bir kararlılıkla bildiririz. Kadına Yönelik Şiddet İnsanlık Suçudur, İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!"

25 Kas 2022 - 14:40 - Gündem

Muhabir  Caner İrtürkgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Fikir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Fikir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Fikir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Fikir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Kocaeli Fikir Gazetesi , Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 320 01 62
Reklam bilgi