Necmi Bulut’tan 'asgari ücret' açıklaması: “Enflasyon oranının çok üstünde”

2023 yeni asgari ücreti değerlendiren Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, “2023 için açıklanan %54 oranındaki asgari ücret zammı, son 6 ay enflasyon oranının çok üstündedir. Yeni asgari ücretin hayırlı olmasını ve enflasyon oranında düşüşle birlikte çalışanların refahına katkı sağlamasını temenni ediyoruz.” dedi

Gülşah Akyıldız
Gülşah Akyıldız Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Ticaret Odası’nın aralık ayı meclis toplantısı oda binasında bulunan Burhan Kasım Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Meclis başkanlığını Hüseyin Gezer’in yaptığı toplantıda ilk olarak aylık faaliyet raporları görüşüldü. 2022 yılında yaşanan ekonomik gelişmeleri ve yeni asgari ücreti değerlendiren Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut şu ifadelere yer verdi; “Geride bırakmakta olduğumuz 2022 yılında ekonomi ile ilgili yaşanan gelişmelere kısaca değinmek istiyorum. Bildiğiniz üzere Türkiye Ekonomi Modeli ile bir yıl geride kaldı. Merkez Bankasının politika faizinde indirim sürecine girmesi, döviz kuru ve fiyatlar genel seviyesinde kontrolün kaybolmasına yol açmış; kur korumalı mevduat uygulamasıyla ve zamanla devreye giren tamamlayıcı önlemlerin katkısıyla döviz kurunda oynaklık düşürülse de enflasyon yılın son iki ayı dışında yükseliş eğilimini sürdürmüştür.


TİCARET DÜNYASI İÇİN ZOR BİR YIL

Pandemi koşullarını geride bırakırken iyimser beklentilerin yöneldiği 2022 yılı, içerdeki faizi düşürme ısrarına finansal piyasaların tepkisi, dışarda Rusya-Ukrayna çatışmasıyla alevlenen enerji ve gıda krizleriyle birleşince, iş ve ticaret dünyası için zor bir yıl olarak şekillenmiştir. Yüksek enflasyon, belirsizlikler ile fiyatlama ve satın alma davranışlarında bozulmayı beraberinde getirmiştir. Konut, otomotiv, beyaz eşya gibi sürükleyici sektörlerde satışlar zayıf seyretmiştir.


YENİ ASGARİ ÜCRET

Hükümetin farklı destek çabaları ve dış talebin katkısıyla işsizlik oranı sabit tutulabilmiş ve büyümede dünya ölçeğinde en yüksek oranlar elde edilebilmiştir. Ancak yüksek enflasyon, vatandaşların satın alma gücünü olumsuz etkilemiş; daha yüksek ücret beklentilerini beraberinde getirmiştir. Nitekim asgari ücrete, önceki yıllardan farklı olarak iki defa zam yapılmış ve sırasıyla %50 ve %30 düzeyindeki bu zamlarla kümülatif zam %95’e ulaşırken işgücü maliyetlerindeki artışa rağmen yüksek enflasyon yüzünden çalışanların yeni zam beklentileri gündemde kalmıştır.


DEVLET İŞVEREN ÜZERİNDEKİ YÜKLERİ AZALTMALI

2023 için açıklanan %54 oranındaki asgari ücret zammı, son 6 ay enflasyon oranının çok üstündedir. Yeni asgari ücretin hayırlı olmasını ve enflasyon oranında düşüşle birlikte çalışanların refahına katkı sağlamasını temenni ediyoruz. Ancak, devletimizin işveren üzerindeki yükleri azaltmasını, işveren tarafı için de asgari ücretin maliyetini karşılayabilecekleri ilave destekler sunmasını bekliyoruz.


ENFLASYON İLE MÜCADELE

Kasım 2022’den itibaren geçen yılın aynı aylarına kıyasla daha düşük oranlı enflasyon gerçekleşmeleriyle yıllık enflasyon oranında %50 düzeyinin birkaç ay sonra görülmesini beklemekteyiz. Enflasyona karşı oluşturulacak topyekûn bir mücadele planının, tüm kesimlerin duyarlılığını artıracağını düşünüyoruz.


TİCARİ KREDİLER

ABD ve Avrupa ülkelerinin karşı karşıya olduğu sorunlar, dış talep bakımından koşulları zorlaştırmakta; dış ticaret açığına bağlı cari açık riskini artırmaktadır. Dolayısıyla cari fazlaya dayalı Türkiye Ekonomi Modeli’nin gözden geçirilmesinde yarar vardır. Bütçe performansının olumlu seyri iş dünyasına sağlanacak destekler için imkan sunmaktadır. Tek haneye çekilen politika faizine ticari krediler de eşlik ederse ticaretin canlanması, istihdam ve büyümeye katkı sağlar. Tüm üyelerimizin, tüm işletmelerimizin ortak sorunu Finansman sorunu da yüksek enflasyonla birlikte varlığını ve önemini devam ettirmektedir. Finansmana erişim bakımından 2022 yılında karşılaşılan zorlukların 2023 için aşılması beklenti ve talebimizdir.


BÜYÜK ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR

Her fırsatta dikkat çekmeye çalıştığımız gibi, krediye erişimde ilave tedbirler konusunda beklentimiz devam etmekte, Kredilerin, işletmelerin erişebileceği şekilde açılması ve uygulanması, büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda ayrıca KGF kaynaklarının artırılması ve kefalet hacminin genişletilmesi de öncelikli beklentilerimiz arasındadır. Yeni yıl yeni umuttur. Türkiye ekonomisi başka birçok ülkeden daha fazla umut vaat etmektedir. TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nu da geçtiğimiz hafta Odamızda ağırladık, kendisi ile yıl içinde de çok verimli toplantılar gerçekleştirdik, bu toplantılarda görüşlerimizin ilk ağızdan en yetkililere ulaşmasını sağladık, kendilerine de buradan tekrar teşekkürlerimizi sunarım.


BAZI ALT ÜRÜNLERİ KAPSAYACAK

Bilindiği üzere Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması, 1 Ekim 2023’te yürürlüğe giriyor. İlk etapta uygulama en karbon yoğun sektörler olan demir- çelik, çimento, gübre, alüminyum, elektrik ve hidrojen ile bazı alt ürünleri kapsayacak. Belgelendirmenin bedelinden ölçüm kriterine kadar kesinleşmeyen noktalar sektörlerimizin önünü görmesini engellemektedir. Sektörlerimizin bu dönüşüme bütçe ayırması gerekecektir. Aksi takdirde dönüşüme ayrılmayan kaynağın AB’ye vergi olarak ödenmek zorunda kalacağı uyarısında bulunmuş olalım.


MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ

Yeniden değerlendirme oranı bilindiği üzere 2023 yılında yüzde 122.93 olarak belirlendi. 21 Aralık 2022 tarihli Resmi Gazetede, 2023 yılında Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarlarına uygulanacak yeniden değerleme oranının belirlenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararına göre, 2022 yılı için belirlenen yeniden değerleme oranı, ilgili kararın tarifelerinde bulunan taşıtlar için 2023 yılında uygulanmak üzere motorlu taşıtlar vergisinde yüzde 61.5 olarak belirlendi. Biliyorsunuz Ulaştırma Bakanlığı’nın Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne bağlı olarak Odamız tarafından yürütülen “K” türü yetki belgesi çalışmaları; 2005 yılı Kasım ayından bu yana devam etmektedir. Motorlu Taşıtlar Vergisine özel yapılan indirimin K belgeleri için de oluşturulmasını vatandaşlarımız açısında elzem bir konu olarak gördüğümüzü buradan belirtmek istiyor ve gereğini yetkililerimizden bekliyoruz…


SONUÇ ALANA KADAR DEVAM EDECEĞİZ


Sanayici ve Ar-Ge tasarım merkezlerine imalat ve tasarım faaliyetlerinde kullanılacak yeni makine ve teçhizat teslimlerinde katma değer vergisi (KDV) muafiyeti 2024 sonuna kadar uzatıldı. Yine 17 Aralık 2022 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan kararla, Kur Korumalı Türk Lirası Mevduat ve katılma hesaplarının süresi 1 yıl uzatıldı. Tüm Komitelerimize değerli çalışmalarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Kurum ve kuruluşların Odamıza gerçekleştirdikleri nazik ziyaretlerinden ötürü teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yıl Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıldönümünü kutlayacağız. İş dünyasının temsilcileri olarak bizler tüm gücümüzle üretime, yatırıma, ihracata ve istihdama katkı sunmaya devam edeceğiz. 2023 yılında da Sektörlerin sorunlarını ve çözüm önerilerini çoğulcu bir yaklaşım ile ele alacak, gerçeğe dönüştürmek için ilgili tüm kapıları tek tek dolaşacak, sonuç alıncaya kadar da devam edeceğiz.


2023 YILININ HUZUR VE İSTİKAR GETİRMESİNİ DİLİYORUM

Her zaman ülkemiz için en iyisini, en doğrusunu yapmanın azmiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve sürdürmeye devam edeceğiz. Hedeflediğimiz sağlıklı, verimli, başarılı, üretken ve huzur dolu günlere ulaşma dileği ve inancıyla 2023 yılının ailelerinizle, sevdiklerinizle birlikte ülkemize, milletimize, tüm üyelerimize sağlık, mutluluk, huzur ve istikrar getirmesini diliyorum.”

28 Ara 2022 - 11:11 - Gündem

Muhabir  Gülşah Akyıldızgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Fikir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Fikir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Fikir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Fikir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Kocaeli Fikir Gazetesi , Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 320 01 62
Reklam bilgi