Şener Söğüt, 4.5 yılını anlattı

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, bugün 4.5 yıllık çalışmalarını anlattı. Başkan Söğüt,” Körfez’de yıllardır çözüm bekleyen Barbaros Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm sorununda mutlu sona ulaştık. En kısa sürede orada yaşam başlayacak.” Dedi.

Rabia Cimcik
Rabia Cimcik Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, bugün düzenlenen programla 4,5 yıllık çalışmalarını anlattı. Tütünçiftlik Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa; Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Koordinatörleri Hasan Ayaz ve Abdullah Köktürk, AK Parti MKYK Üyesi İlyas Şeker, AK Parti MKYK Yedek Üyesi Davut Coşkun Şiviloğlu, AK Parti Körfez İlçe Başkanı Nurettin Okudan, AK Parti Kocaeli İl Yöneticileri, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti Kocaeli eski İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, AK Parti Körfez eski İlçe Başkanı Ramazan Tuna ve çok sayıda partili katıldı. Başkan Şener Söğüt, seçim beyannamesinde 82 proje vadettiklerini, 155 proje kazandırdıklarını belirtti.

570 MİLYON TL’LİK SGK VE VERGİ BORCU ÖDEDİK

Başkan Söğüt, yaptığı açıklamada şunları söyledi;“Göreve geldiğimizde 80’li yıllardan bu yana gelen SGK ve vergi borçları vardı. Yapılandırma fırsatı doğdu. İki yapılandırmada toplam 570 milyon TL’yi üzerinde okul, cami gibi devlet kurumlarının olduğu arsaları yine devlete devrederek kapattık.

BARBAROS KENTSEL DÖNÜŞÜM

Körfez’de yıllardır çözüm bekleyen Barbaros Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm sorununda mutlu sona ulaştık. Bu noktada Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın’a teşekkür etmek istiyorum. Hak sahipleri ile yüzde 93 oranında bir anlaşma sağladık. Riskli bir alandı. Vatandaşlarımızı şimdi daha güvenli bir alan olan Derince-Körfez sınırında 24 blok, 534 konuttan oluşan yeni yaşam alanına taşıyoruz. Kaba inşaatlar bitti. En kısa sürede orada yaşam başlayacak.

Şener Söğüt, 4.5 yılını anlattı

İLİMTEPE KÖRFEZ’İN GELECEĞİ

İlimtepe, Körfez’in geleceği konumunda. Kent oraya doğru ilerliyor. Dereköy bölgesindeki imar planlarını da tamamladık. Sosyal konutlarla birlikte hayat daha da canlanacak. Tabi TOKİ’nin konutlarıyla ilgili zor bir ihale süreci oldu. İhaleler yapıldı, giren firmalar olmadı ama şimdi 2500 konut için inşaatlar hızlı bir şekilde ilerliyor. Hemen alt tarafındaki 400 dönümlük alanda da Millet Bahçesi’ni hayata geçiriyoruz. Millet Bahçesi Körfez’in nefes alabileceği, dinlenebileceği ve gençlerin eğlenebileceği mükemmel bir alan.

488 KİLOMETRELİK ALTYAPI

Altyapı zorlu bir süreçti ama görmezden gelemezdik. Taşın altına elimizi değil adeta gövdemizi koyduk. Büyükşehir Belediyemiz ve İSU ile birlikte 570 milyon TL’lik yatırımla Körfez’in altyapısını yeniledik. İçme suyu, kanalizasyon, yağmur suyu ve dere ıslahları ile toplam 488 kilometrelik hat döşedik. Türkiye haritasını önümüze açıp koysak Körfez’den İzmir’i de geçecek uzunlukta bir hat döşemesi yapıldı.

KAŞKALDERE KAVŞAĞI İLE NEŞTER VURDUK

Kentin ulaşım akslarını genişletirken, günün gereksinimlerine göre de adeta trafiğe neşter vuruyoruz. Yukarı Hereke ve Dilovası arasındaki İMES yolu büyük ihtiyaçtı, başladı. Kaşkaldere Kavşağı en önemli adımlardan biri. Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın’da bu noktada kendisine anlattığımızda hızlıca adım atmamız gerektiğini belirtti. İki ana yol da Körfez’de trafiğin rahatlaması adına büyük önem arz ediyordu.

Şener Söğüt, 4.5 yılını anlattı

ÜSTYAPIYA 960 MİLYON TL’LİK YATIRIM

Ana güzergâhlar dışında Körfez genelinde prestijli caddeleri de tek tek hayata geçirdik. 20’ye yakın ana caddemizi altyapısı ve üstyapısı ile örnek hale getirdik. Dekoratif aydınlatmalarla da güzel bir görünüme kavuşturduk. 4,5 yılda 960 milyon TL’lik üstyapı yatırımı yaptık. Yarımca-İlimtepe arasındaki Nihal Atsız Caddesi, o bölgedeki ulaşımı rahatlattı. Dalyan Sokak ile de Ağadere Caddesi üzerindeki trafik yükünü azalttık.

İLİMTEPE YOLU İLE TRAFİĞİ RAHATLATTIK

Tütünçiftlik’ten başlayarak TEM’in üzerinden geçen ve İlimtepe’ye bağlanan yolun 1. Etabı’nı Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte tamamladık. İkinci etap da ihale aşamasına geldi. Köyler bölgesindeki grup yolları ve köy içleri ile ulaşım akslarını daha konforlu hale getirdik. İhtiyaç duyulan noktalarda dere ıslahları ve köprü geçişlerini gerçekleştirdik. Şirinyalı, Atalar ve Barbaros Mahallesi’nde üç yeni üstgeçit yaparken, Yeniyalı ve Kirazlıyalı için de çalışmalara başladık

HEREKE KALESİ TURİZMİN DE KALESİ OLACAK

Hereke Kalesi’ndeki restorasyon çalışmalarını tamamlamak da bizim dönemimize nasip oldu. 1400 yıllık bir tarihti. Çalışmaları tamamladık, ışıklandırması, sosyal tesisi ve otopark alanları ile kent turizmine de kazandırdık. Hereke’de tarihi evlerin bulunduğu Özbek Sokak’ta da cephe iyileştirme çalışması başlattık. Sarnıç Han ve İlimtepe Kültür Merkezi’ni de yaşayan birer alan haline getirdik. Sarnıç Han içerisine kamu kurumları ve kütüphaneyi taşıdık. İlimtepe İş Merkezi’ni de KOMEK, muhtarlık, sağlık ocağı, spor alanı ve bilgi evi ile bir yaşam alanına dönüştürdük.

EĞİTİM ÖNCELİĞİMİZ OLDU

Kocaeli Üniversitesi Körfez Kampüsü’nün eksiklerini tamamlarken, Hereke’de dev kampüs için inşaat çalışmalarına başladık. 10 bin metrekarelik alandaki dev kampüs ile öğrencilerimiz modern bir eğitim alanına kavuşacak. Eğitim kurumlarımızdan gelen her türlü talebe de cevap verdik. Yeniyalı Mahallemizde Taşköprü Kültür Evi içinde projemizi hazırladık, ihale sonrası hızlıca çalışmalara başlayacağız.

Şener Söğüt, 4.5 yılını anlattı

ÖZEL ÇOCUKLARIMIZA ÖZEL OKUL

Gitar, piyano, keman ve saz kurslarını ücretsiz olarak verdiğimiz, bin 210 çocuğumuzun eğitim aldığı Sanat Merkezi’ni hayata geçirdik. Bilgi evlerimizin sayısını arttırdık. Hereke, Yarımca ve İlimtepe bölgesinde de hayata geçirmek için çalışma başlattık. Özel çocuklarımız için Yeniyalı Mahallesi’nde 15 dersliğin yer aldığı okul binasını tahsis ettik ve tadilatını gerçekleştirdik. 72 özel çocuğumuz eğitim görüyor.

SAHİLLERİMİZİ YAŞAM ALANINA ÇEVİRDİK

Yaşam alanları önceliğimiz oldu. 2019’da kişi başı düşen yeşil alan miktarı 9.22 metrekareyken bunu 12.39 metrekareye çıkardık. Hereke Sahil Parkımızı Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte adeta bölgenin yıldızı haline getirdik. Yarımca Sahili’nin batısında Anıtpark olarak bilinen Şehit Nazım Ateş Parkı’nı, doğusunda da Çınaraltı bölgesini yenileyerek yaşam alanına dönüştürdük. Çınaraltı bölgesinde gençlerimiz için Skate Park, hayvanseverlerimiz için de Hayvan Eğitim Parkı’nı hayata geçirdik.

KENT MEYDANLARI OLUŞTURDUK

Kendi imkânlarımız ile Tütünçiftlik’te eski hizmet binasını da yıkarak bir kent meydanı oluşturduk. Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte de Yarımca’da vatandaşların vakit geçirebileceği bir meydan oluşturduk. Park kısmı bitti, meydan düzenlemesinde de sona geldik. Ayrıca Yukarı Hereke’de Hacı Mehmet Öztürk Meydanı ve Mimar Sinan Mahallesi’nde İbn-i Sina Meydanı’nı hayata geçirdik.

PARK VE YAŞAM ALANLARI

Barbaros Mahallesi’nde 15 dönümlük alanda Cevher Dudayev Parkı’nı, Yavuz Sultan Selim Mahallesi’nde Hacı Bektaş Veli Parkı ve Osman Durmuş Parkı’nı hayata geçirdik. Ayrıca mahallelerimizde 19 park, futbol ve basketbol sahaları oluşturduk. Kent merkezi dışında kırsal alandaki doğal güzelliklerimizi de ön plana çıkardık. Sevindikli ve Sipahiler Göleti ile Belen Köyü’nde mesire alanı oluşturduk.

MANTAR VE KOMPOST ÜRETİMİ

Sıfır Atık projesine önem verdik. Topladığımız dal ve Pazar atıklarından kompost elde ettik, bunu peyzaj çalışmalarımızda kullandık. Ayrıca elde ettiğimiz kompost ile hem mantar üretimi gerçekleştirdik hem de kırsal alandaki kendimize ait arazilerde ektiğimiz buğdaylar için gübre olarak kullandık ve verimli sonuç elde ettik. Bunun üzerine de çiftçilerimize destek için ücretsiz olarak kendilerine dağıttık.

NAZENDE’LERDE 1 MİLYON VATANDAŞI AĞIRLADIK

Sosyal tesis olarak Nazende projelerimizi tamamladık. Tütünçiftlik, Yarımca ve Kirazlıyalı’dan sonra kentin ihtiyaçları doğrultusunda Nazende Balık, Nazende Kale ve Genç Nazende’yi hayata geçirdik. Bir yılda 1 milyon vatandaşımıza hizmet verdik. Bu ciddi bir rakam. Kentimizin çınarları olan büyüklerimiz için de 60+ Aktif Yaşlanma Kulübü’nü hayata geçirdik. Hem dinlenerek sohbet edecekleri alan oluşturduk hem de sağlık taramaları ve sosyal aktiviteler ile güzelce vakit geçirmelerine olanak sağladık.

KADIN EMEĞİNE DEĞER VERDİK

Kiraz Kafe ve Kadın Emeği Satış Noktalarımız ile girişimci kadınlarımıza destek olduk. Sokaktaki canlarımız olan kedi ve köpeklerimiz için de Sokak Hayvanları Bakım Merkezimizde 7 gün 24 saat hizmet verdik. Oluşturduğumuz Beslenme Noktaları ile 50 bin ton mama desteği sağladık. Muhtarlarımızın en iyi şekilde hizmet vermesi için ihtiyaç duyulan mahallelerimizde muhtarlık binalarını yeniledik, ofis mobilyası desteği sunduk.

SPOR KENTİ KÖRFEZ

15 branşta binlerce öğrenciye spor eğitimi verdiğimiz spor akademilerimizi yıl boyunca sürdürürken, ilçe genelindeki tesis sayısını arttırdık. Kirazlıyalı ve Esentepe-Kuzey Mahallesi Spor Tesisleri’ni tamamladık. Güney Mahallesi, Çamlıtepe ve Kaşkaldere Spor Tesisleri için de ihale hazırlığını tamamladık. Mahallelerimizde futbol ve basketbol sahaları inşa ederken, gençlerimiz için kültür gezileri düzenledik, Taşköprü Gençlik Kampı’nı hayata geçirdik. Amatör spor kulüplerimize de 3,7 milyon TL’lik nakdi destek sağladık.

50 MİLYON TL’LİK SOSYAL DESTEK

Kırsal Kalkınma’ya önem verdik. Çiftçilerimize 60 ton buğday tohumu dağıttık, 170 bin adet sebze fidesi ulaştırdık. Hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimize de aşılama ve küpeleme desteği sağladık. Sosyal belediyecilik anlayışı ile dar gelirli hemşehrilerimizin her zaman yanında olurken, 4,5 yıllık süreçte; sosyal yardımlardan eğitim yardımlarına kadar 50 milyon TL’lik destek sağladık.

TIR PARKLARI

Sanayi ve liman kenti olmamız dolayısıyla en büyük sorunlarımızdan biri mahalle aralarındaki tır paklanmalarıydı. Bunu da yeni tır parkını kazandırarak çözmeye çalıştık. Kabakoz Mahallesi’nde 300 araç kapasiteli tır parkını hayata geçirdik. Bir bölgede daha hayata geçireceğiz. 

7/24 GÜVENLİ PARKLAR VE ONLİNE İZLEME

Özel çocuklarımız için hazırladığımız ‘engelsiz parklarımızı’ çoğalttık. Tüm parklarımızı da 7/24 çalışan güvenlik kameraları daha güvenli hale getiriyoruz. 75 parkımızda bu sistemi hayata geçirdik. Çocuklar parklarda oynarken veliler Körfez Belediyemizin web sitesi üzerinden de online olarak kameralardan takip edebilecek. Yarıca dijital dönüşüm kapsamında da mobil uygulamamızı hayata geçirdik ve 65 hizmete online erişim sağladık."

 

31 Eki 2023 - 11:33 - Siyaset

Mahreç  Rabia Cimcikgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Fikir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Fikir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Fikir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Fikir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Kocaeli Fikir Gazetesi , Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 320 01 62
Reklam bilgi


Anket Kimi Cumhurbaşkanı görmek istersiniz?
Tüm anketler