Türkiye’nin İlk Yerli Poliüretan Sistemi Evi Kimpur

Poliüretan (PU) köpük nedir? Poliüretan üretimi nasıl yapılır? Tüm ayrıntılar haberimizde...

1983 yılında kurulan Türkiye'nin en büyük kapasitesine sahip poliüretan sistem evi olan Kimpur; ayakkabı, otomotiv, mobilya ve yalıtım / inşaat sektörlerinde kullanılmak üzere poliüretan sistemlerinin üretim, satış ve dağıtımını yapmaktadır. Ürün grupları ise; ayakkabı sistemleri, rigid sistemleri, flexible sistemleri, prepolimerler, polyester polioller ve termoplastik poliüretanlardan oluşmaktadır.

POLİÜRETAN (PU) KÖPÜK NEDİR? POLİÜRETAN ÜRETİMİ NASIL YAPILIR?

1930 yıllarında Profesör Dr.Otto Bayer (1902-1982) tarafından keşfedilen Poliüretan malzemesi, bir poliolün bir diizosiyanat veya bir polimerik izosiyanat ile uygun katalizörler ve katkı maddeleri varlığında reaksiyona sokulmasıyla oluşturulur.
● Bileşen (Component A) : Poliol Sistem
● Bileşen (Component B) : İzosiyanat
Poliol Sistem: Polieter veya poliester bazlı poliollerle, bunların içerisine uygun oranlarda konulan katalist, silikon, renklendirici, kabartıcı ajan ve diğer kimyasalların oluşturduğu bir karışımdır. Bu karışımlar bünyelerinde serbest hidroksil (OH) taşırlar.
İzosiyanat: Poliol sistemle karıştırıldığında onunla ekzotermik reaksiyona giren ve bünyesinde serbest NCO taşıyan kimyasallardır. İzosiyanatlar taşıdıkları NCO yüzdesine (sayısına) göre tanınır ve adlandırılırlar.

POLİÜRETAN KÖPÜK NEDİR?

Poliüretan sistemlerin belirli oranda ve koşullarda karıştırılmasıyla poliüretan köpük elde edilir. Bu malzeme, yüksek oranda ısı, ses ya da su yalıtımı sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

POLİÜRETAN KÖPÜK ÇEŞİTLERİ VE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Poliüretan köpüklerin sertlik, esneklik, yüzey dokusu gibi özelliklerine göre birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. İstenilen form ve boyutlarda üretilebilmesi çok geniş bir uygulama alanı olmasını sağlamıştır. Poliüretan köpükler yapısal olarak sert poliüretan köpükler, esnek poliüretan köpükler, yarı sert poliüretan köpükler, elastomer poliüretan köpükler vb. olarak ayrılmaktadırlar.
Esnek poliüretan (PUR) köpükler, iki veya daha fazla -NCO grubu içeren diizosiyanatlar ve üretan gruplarıyla birbirine bağlı iki veya daha fazla -OH grubu içeren polioller tarafından oluşturulan açık hücreli, kimyasal veya fiziksel olarak köpürtülmüş kopolimerlerdir. Sınırlı boyutta esneme ve geri şekil alma özelliğine sahip açık hücre yapılı poliüretan köpükler olarak da tanımlanabilirler. Esnek poliüretan köpükler hafif ve sağlam olmasının yanı sıra oldukça rahattır. Yatak, mobilya, otomotiv başta olmak üzere birçok farklı sektörde kullanılmaktadır.
Sert poliüretan köpükler, yüksek kapalı hücre miktarı ve içeriğindeki yalıtım gazları sayesinde ısı iletkenlik katsayısı (lambda) değeri ahşap, taş yünü ve polistiren gibi diğer izolasyon malzemelerine göre çok daha düşüktür. Bu nedenle, sert poliüretan köpüklerin sağladığı ısı yalıtımı diğer izolasyon malzemelerine göre çok daha yüksektir. Binaların, ısıtıcı ve soğutucuların ısı yalıtımından dekoratif amaçlı ahşap taklidi ürünlerin üretimine kadar birçok farklı sektörde kullanılmaktadır.

POLİÜRETAN HANGİ SEKTÖRLERDE KULLANILIR?

Poliüretan, yaşam alanımızdaki birçok üründe kullanılan bir malzemedir. Poliüretan uzun ömürlü, hafif, esneklik, düşük ısıl iletkenlik sayısı, kolay şekil alabilme gibi üstün özellikleri sayesinde, başlıca inşaat ve yapı sektöründe ısı ve su yalıtımı, otomotiv sektöründe araç koltuğu, direksiyon, konsol, tampon gibi otomotiv aksanlarının üretimi, ayakkabı sektöründe taban ve iç taban üretimi, ısıtma ve soğutma sektöründe ısı yalıtımı amacıyla olmak üzere birçok farklı sektörde kullanılmaktadır.
Poliüretan köpükler düşük ısıl iletkenlik katsayısına sahiptir. Bu özelliği ile poliüretan köpükler, mükemmel bir yalıtım özelliği sağlarlar. Soğutma sektöründe gıdaların bozulmadan korunmasından, bina yalıtımında enerji ve ısı sarfiyatına kadar birçok sektörde yalıtım malzemesi olarak konvansiyonel ürünlere göre daha sıklıkla tercih edilmektedir.
Poliüretan malzemesinin konvansiyonel ürünlere göre daha çok tercih edilmesinin başlıca nedeni kullanılan hammaddelerinde ve oranlarında değişiklik yapılarak birbirinden çok farklı özelliklere sahip, farklı formlarda ve boyutlarda ürünler elde edilebilmesidir.

1. AYAKKABI SEKTÖRÜ

Poliüretan; rahatlık, esneklik, sağlamlık ve hafiflik gibi özellikleri ile taban, terlik, iç taban üretiminde aranan başlıca kriterleri karşıladığı için ayakkabı sektöründe çok tercih edilmektedir. Sektör içerisinde düşük dansite terlik tabanı üretiminden, yüksek esneklik ve dayanıklılık gerektiren işçi ayakkabı tabanı üretimine kadar geniş bir alanda kullanılmaktadır.

2. YAPI VE İZOLASYON SEKTÖRÜ

Poliüretan, yapı ve binalarda çoğunlukla ısı yalıtımı sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Bu amaçla levha, sandviç panel ve boru kesitleri olarak üretilerek veya inşaat alanında püskürtme yöntemiyle sprey poliüretan köpük olarak kullanılmaktadır. Poliüretan köpük, düşük iletkenlik özelliği ile yapılara yüksek yalıtım performansı katarak enerji tasarrufu sağlamaktadır. Poliüretan Avrupa’ya ait yeni normlara göre E (zor alev alan malzeme) yangın sınıfına giren bir üründür. Bu özelliği de binalardaki yangın dayanımının artmasını sağlar. Bununla birlikte poliüretan; yapı ve binalarda kaplama, koruma, yapıştırıcı ve dolgu malzemeleri olarak su yalıtımı amacıyla kullanılmaktadır. Dolayısıyla bir binanın temelinden çatısına kadar hemen her bölgesinde poliüretan esaslı malzemelerim kullanımı mümkün olmaktadır.

3. MOBİLYA SEKTÖRÜ

Poliüretan; uzun ömürlü olması, kolay şekil alabilmesi, boyanabilmesi, hafifliği ve uygulama kolaylığı özellikleri sayesinde mobilya sektöründe sıklıkla tercih edilmektedir.
Esnek poliüretan köpük ailesinden HR (High Resilience) poliüretan köpükler ofis koltuğu üretiminde, visko (hafızalı) poliüretan köpükler yatak ve yastık üretiminde kullanılırken sert poliüretan köpükler ise mobilya sektöründe ahşap taklidi dekorasyon ürünlerinin üretiminde kullanılır.

4. OTOMOTİV SEKTÖRÜ

Poliüretanın otomotiv sektöründe kullanımının giderek artan bir paya sahip olmasının en önemli sebepleri; düşük maliyetli parça üretimi ve montajı, hafif olmaları, darbelere dayanıklı olmaları, uygulama yerine göre farklı özelliklerde üretim yapılabilmeleri, esneme özelliğine sahip olmaları ve korozyona dayanıklı olmalarıdır. Özellikle poliüretan köpük ailesinden olan integral poliüretan köpükler direksiyon simidi, kolçak, konsol, tampon vb. otomobil aksanlarının üretiminde kullanılırlar. Bununla birlikte esnek poliüretan köpükler otomotivde ses izolasyonunda, aynı gruptan HR köpük sistemler ise otomotiv koltuğu üretiminde sıklıkla kullanılmaktadır.

5. ISITMA VE SOĞUTMA SEKTÖRÜ

Poliüretan; ısıtma sektöründe boyler ve güneş enerjisi panellerinde; soğutma sektöründe ise endüstriyel ve ev tipi soğutucularda (buz dolapları), soğuk oda ve frigo kasalarda ısı yalıtımı sağlamak amacıyla kullanılırlar. Poliüretan köpük ailesinden sert poliüretan köpükler, düşük ısıl iletkenliği sayesinde sunduğu yalıtım özelliği ile bu ürünler içindeki istenen sıcaklığı muhafaza ederek harcadığı enerjiyi azaltır ve yüksek oranda verimlilik sağlar.

01 Eki 2021 - 16:12 - Kültür & Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Fikir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Fikir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Fikir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Fikir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Kocaeli Fikir Gazetesi , Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 320 01 62
Reklam bilgi