Vali Yavuz :"Savunma sanayisi alanında iş birliği yapılacak en önemli şehirlerden biri Kocaeli"

Sanayi ve Teknoloji Fuarı açılış programında konuşan Kocaeli Valisi Seddar Yavuz Kocaeli'nin savunma sanayisi alanında işbirliği yapılacak en önemli şehirlerden birisi olduğunu söyledi

Büyütmek için resme tıklayın

Sanayi ve Teknoloji Sanal Fuarı Savunma Sanayisi Kocaeli İl Buluşması Kocaeli Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Sanayi ve Teknoloji Fuarı açılış programına Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Ak Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, SSB Genel Koordinatörü Cemal Haşimi, Aspilsan Genel Müdürü Ferhat Özsoy, HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar, Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, TSKV Genel Müdürü Sadık Piyade, İşbir Genel Müdürü Burhan Özgür, Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Doğusel, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk de katıldı.

AVRUPA VE ASYA BAĞLANTILARI ÜZERİNDE YER ALAN BİR İL

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Kocaeli'nin coğrafi olarak çok önemli bir bölgede bulunduğunu belirterek açıklamalarında şu ifadeleri kullandı :
"Kocaeli yüzölçümü bakımından küçük, ancak katma değeri bakımından önemli bir ildir. Son 10 yıllık istatistikî verilere göre lin Türkiye imalat sanayine sağladığı katkı yüzde 13’tür. Odamıza kayıtlı 3.394 adet firmanın 319’u yabancı sermayeli (% 10 civarında) Otomotiv (% 36,4), kimya (% 27), metal (% 19) 35 liman - iskele (elleçlenen yük miktarı 76,5 milyon ton ( Türkiye’nin yüzde 15’i) sanayi ve liman kenti , Avrupa’nın 7’inci limanı, konum olarak çok şanslı bir il. Avrupa ile Asya bağlantı yolları üzerinde ve Avrupa pazarına çok yakın. Sanayi kuruluşlarının doğal bir liman olan İzmit Körfezi etrafında konuşlanması AB ile hızlı demiryolu ağları ile bağlanmamız çok önemli. "

HEDEFİMİZ KOCAELİ’Yİ FUAR MERKEZİNE DÖNÜŞTÜRMEK

Oda olarak hedefimiz Kocaeli’yi uluslararası etkinliklerin de yer aldığı bir fuar merkezine dönüştürmek. Bu amaçla ilk defa 2013 yılında SANTEK Fuarını düzenlemeye başladık. Kısa zamanda fuarımız sanayi ve teknoloji sektörünün buluşma noktası ve iç ve dış pazarlara erişimin etkili bir yolu oldu.
Bu yıl fuarımızı “SANTEK DİJİTAL” adı altında online platformda, daha güçlü erişim ve etkileşim olanaklarıyla düzenliyoruz.
Bugün başlayan fuarımız hafta sonuna kadar açık olacak.

2021'DE 2 FİRMAMIZ DÜNYA GENELİNDE İLK 100 FİRMADA

Ülkemiz için savunma ve havacılık sektörü stratejik öneme sahip. Savunma sanayi gelirlerini dikkate alan dünya geneli ilk 100 firma listesinde 2021'de 2 firmamız yer alıyor. (ASELSAN ve TUSAŞ). Yerlileşme oranlarımız ise yüzde 75'e çıktı. Buradan hareketle Oda olarak biz de Savunma Sanayi Yerlileşme Projesi’ni yürütüyoruz.
Projeyi 2014 yılında başlattık. Bugüne kadar 2.700’e yakın iş görüşmesi yapıldı . Bugün de burada “Savunma Sanayi Kocaeli Buluşması” etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz.

İL OLARAK SAVUNMA SANAYİNDE OLMAMIZ GEREKEN YERDE DEĞİLİZ

Etkinliğimizde Savunma Sanayi Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Envanter Kontrol Merkezi Müdürlüğü, ASELSAN, ROKETSAN, HAVELSAN, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu, TUSAŞ, STM, İŞBİR Elektrik ve FNSS, yer alıyor. İl olarak savunma sanayinde olmamız gereken yerde değiliz. Bu sebeple savunma sanayine tedarikçi olmak isteyen firmalarımız için bu etkinlik önemli bir fırsat. Yurt dışından ithal edilen savunma sanayi ürünlerinin yerli teminine ilişkin ikili iş görüşmeleri ile işbirliği kurabilme imkanı. Randevu alınan ikili iş görüşmesi sayısı 200’ün üstünde.
Savunma sanayi şirketleri yaklaşık 40 kişilik bir heyetle ilimizde bulunuyor. Yarın da bu heyetler saha ziyaretleri yaparak firmalarımızın kabiliyetlerini yerinde görecek.

FUARIMIZ 1 AY BOYUNCA AÇIK OLACAK

2012 yılından beri düzenlediğimiz ve artık gelenekselleşen yurt dışı ikili iş görüşmesi etkinliğimiz. Bugüne kadar 6000’in üzerinde ikili iş görüşmesi gerçekleştirdik. 1500 firma katılımı ile bu yıl; “Sırbistan, Rusya, Letonya, Yunanistan, İngiltere, Bosna Hersek, Bulgaristan, İtalya, Litvanya, Kuzey Makedonya, Romanya, İspanya, Ukrayna, Almanya, Macaristan, Avusturya, Nijerya, Polonya, Portekiz, Slovakya, Tunus, Vietnam, Hırvatistan, Gana”dan yabancı iş insanları ile firmalarımızı online da buluşturacağız. Hedefimiz; 300 adet ikili iş görüşmesi Umarız firmalarımız başarılı işbirlikleri kurarlar. SANTEK-Dijital Fuarımız 1 ay boyunca ziyarete açık olacak. Fuar geri planında oluşturulan B2B online Platformu da 1 yıl boyunca açık kalacak.

BÜYÜKAKIN :DÖNÜŞÜM PROJELERİNİ ARTTIRMAK HEDEFİNDEYİZ

Tahir Büyükakın; “Kocaeli, sanayi için önemli bir yer. Belediyeler olarak bizim öncelikle işimiz kolaylaştırıcı, destekleyici bir noktada kalıyor. Ulaşım ve lojistik ağlarının düzenli yapılması ve problemlerin önüne geçmek bizim adımıza önemli. Bu konuda uzunca bir süredir çalışmalarımızı yürütüyoruz. Kentimize lojistik köy kurulmasını hayati bir mesele olarak görüyoruz. Burası eski bir boru fabrikası. Şu anda eski bir dönüşüm fabrikasının içindesiniz.öyle dönüşüm projelerini arttırmak hedefindeyiz.

“BÜTÜN OKULLARDA ROBOTİK KODLAMA ATÖLYESİ OLACAK ”

Diğer destekleyici faaliyetleri yürütmek bizim işimiz. Valiliğimiz ile yaptığımız ortak proje sonucunda okullarımıza robotik kodlama atölyesi kurmak adına çalışmalarımızı yürütüyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında Kocaeli’deki bütün okullarda robotik kodlama atölyesi olacak. Ustam projemiz var. Yetişmiş, sertifikalı eleman konusunda belediye olarak sizlere her daim destek vereceğiz. Bizi Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yapacağımızın sözünü veriyoruz”

YAVUZ :"SAVUNMA SANAYİ ALANINDA İŞBİRLİĞİ YAPILACAK EN İYİ İLLERDEN BİRİ KOCAELİ"

Seddar Yavuz, ‘’Bilim Sanayi ve Teknoloji kentinde sizleri ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. Kocaeli’yi biz bir sanayi şehri olarak değil hem sanayi hem teknoloji olarak tanımlıyoruz. Biz burada bilgiyi hem üretiyoruz hem de tüketiyoruz. Bu sebeple orta ve yüksek teknoloji kullanan ve üreten bir şehir dolayısıyla bilginin bu kadar çabuk üretildiği ve çabuk eskitildiği bir tarih mevcut değil. Bu hıza yetişebilmemiz için daha fazla kafa yorarak daha fazla alanda çalışmamız gerekiyor. Gördük ki herhangi bir şeyi size vermediklerinde yerine koyacağınız başka bir şey yok. Pandemi döneminde mesela korsanlık başladı. Sağlık alanında ciddi anlamda korsanlık yapıldı. Dolayısıyla kendi sağlığınızı başkalarının ellerine bırakamazsınız, kentinizin sağlığını da başkalarına bırakamazsınız. Sahalara baktığımızda ürettiğimiz teknolojinin de bizi mutlu ettiğini görüyoruz. Bir medeniyet iddiası olan bunu sürdürmek isteyen evladız. Bu büyüklüğümüze göre konumlanmamız gerekiyor. Sanayi ve Savunma Bakanlığımızın hamlelerini büyük bir takdir ve gururla izliyoruz. Daha iyileri olacağına gönülden inanıyorum. Savunma sanayi bakımında en iyi birliği yapılacak illerden bir tanesi Kocaeli’dir. Bu alanda umuyoruz ki daha fazla bir birliktelik olarak daha güzel işler çıkar ortaya.’’ dedi.

İSMAİL DEMİR:" SAVUNMA SANAYİMİZ DİĞER ALANLARA ÖRNEK GÖSTERİLİYOR "

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir dünyanın gerisinde değil önünde olmamız gerektiğini belirterek, ‘’Türkiye’de sanayi denilince akla ilk gelen şehirlerden bir tanesi Kocaeli. Kocaeli sınırlarında barındırdığı üniversiteleri, araştırma merkezleri, teknoparklar, bilişim vadisi ile sanayi ve teknolojinin kalbinin attığı bir ildir. Biz Kocaeli’yi sanayi ve teknoloji şehri olarak görüyoruz. Önde gelen yatırımlara ev sahipliği yaptığı gibi önemli hizmetler sunmaktadır. Çok daha büyüklerini sunacağını biliyoruz. Geleceğe doğru olan teknoloji yolculuğumuzda el ele yürümek için proje çiziyoruz. Her daim istiklal davasında olan milletimizin istikbal mücadelesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Savunma sanayimiz diğer alanlara örnek gösteriliyor. Bugün itibariyle ülkemizin savunma konusundaki yapılan çalışmalar devam etmekte. En güçlü savunma en güçlü bilgi ile yapılır’’ ifadelerini kullandı.

“DOSTLARIMIZA GÜVEN VERİYORUZ”

Demir çalışmaların devam edeceğini belirterek, ‘’Dünyanın en iyisi olmak hedefi büyük bir hedeftir. Fark oluşturmak önemli. Bu anlamda sadece kendisine yeten bir ülke değil, dostlarına güven, düşmanlarına endişe veren bir bir ülke olmamız gerekiyor. Kardeş ülkelerin bize olan sevgisi muhabbeti arttırırken, diğer kesimlere karşı önlemlerimiz artıyor. Geldiğimiz nokta iyi olabilir ama asla yeterli bulmuyoruz. Dünyada henüz ortaya çıkmamış ama çıkmak üzere olan bazı teknolojiler bugünden görmek mecburiyetindeyiz. Geride kalamayız. Yarını ıskalamamalıyız. Sadece 5 yıl öncesinde milli piyade tüfeğimiz bile yoktu. Bugün benzeri tüfeklerimiz dışında çok daha üst düzey kalitede tüfeklerimiz mevcut. Yerli ve milli imkanlarla ürettik. Uzay faaliyetlerimiz de devam ediyor. O konuda çalışmalarımız devam edecek. Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın giderek artan iradesi bu çalışmalarda çok önemli. Bizimle bu yolda yürüyecek yeni arkadaşlara ihtiyacımız var. Bu buluşmalar yeni arkadaşlarımızı aramıza almamıza vesile olacaktır” dedi.

“BORSAYA AÇIK BİR ŞİRKET”

Demir son olarak Aselsan ile ilgili ise, “Buraya gelen firmalarımız çeşitli ülkelerde ortaklıkları ve alt şirketleri var. ASELSAN borsaya açık bir şirkettir. Şirket hakkında yapılacak herhangi bir spekülasyonun ciddi sorunları olur. Kamuyu Aydınlatma Platformunaqq konusunda da siyasete alet edilmesin. Biz yolumuza devam ediyoruz. Şirketlerimiz çalışmalarına devam ediyor. Bu arada tabi ki ortaklıklar yapıp çeşitli alt şirketlikler kuruyorlar. Profesyonel şirketlerin çalışması gerektiği gibi çalışıyorlar” şeklinde konuştu.

08 Ara 2021 - 15:44 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Fikir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Fikir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Fikir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Fikir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Kocaeli Fikir Gazetesi , Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 320 01 62
Reklam bilgi