Başkan Büyükakın: "Kocaeli bütün organizasyonlar için en iyi yer"

Kartepe Zirvesi 2022'de düzenlenen Denizler ve Geleceğimiz adlı forumda konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın "Sadece şehir dirençli olmaz, insan da dirençli olur. Akıllı şehirler olsun, insanlar katılım sağlasın. Kocaeli bütün bu organizasyonlar için en güzel yerdir. Pilot bir uygulama için en uygun yerşdir."dedi

Caner İrtürk
Caner İrtürk Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

"Dirençli Şehirler ve Şehrin Dönüşümü" konseptiyle bu yıl 4.'sü düzenlenen Kartepe Zirvesi 2022 kapsamında Kocaeli Kongre Merkezi’nde "Afetlere gönüllü katılım" konulu bir forum düzenlendi. Forumun moderatörlüğünü UNDP Türkiye İletişim Bölümü Başkanı Faik Uyanık yaparken Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, UNDP İyi Niyet Elçisi ve oyuncu Mert Fırat ve AKUT Başkanı Recep Şalcı konuşmacı olarak yer aldı. Oturuma Tahir Büyükakın'ın yanı sıra Kocaeli AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş de katıldı.

"AFET KURALLARINI EZBERLETİN"

Oturumda ilk olarak konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın Ben 15 yılımı üniversitede geçirdim. Teorik çalışmalar henüz ortaya çıkmayan bir uzmanlık alanından geldiğini belirterek şunları söyledi: "Bir dönem valilik yaptım, beğenin ya da beğenmeyin elinizde bir planın olması çok iyidir. Askerler ne yapacak, doktorlar ne yapacak, yardıma hangi illerden gelinecek. Belki de bunu en iyi yapan askerlerdir. Ben valilik dönemimde en hazırlıklı yapının askerler olduğunu gördüm. Asker ona bakması gerektiğini bilir. İstediğiniz kadar iyi planınız olsun. Kamu planının temsilcilerine kadar o afet kurallarını ezberletin. Afet olduğunda o şehirdeki insanlar kendi yardımlarına koşamıyorlar.

"BAŞKA BİR İNSANIN HAYATINA MAL OLABİLİR"

Gönüllü faaliyet vazgeçilmez bir faaliyettir. Dünyanın hiçbir şehrinde afet anında lazım olan şeylerin sevkiyatı önemlidir. Afette başarılı olmak istiyorsanız, partnerinizin kim olacağı, size yardıma kimin geleceği, size gönüllü olarak nasıl yardım edeceklerini yönetmeniz lazım. 99 depremini canlı canlı yaşadım. Bir noktadan sonra size yardıma gelenler de size yardımın ulaşmasına engel olabiliyorlar. Yıkılmış bir binanın üzerinde iyi niyetle çalışan birisi başka bir insanın hayatına mal olabilir.Dolayısıyla uzman bilgisi gerektiği ve uzmanlarca müdahale edilmesi gerektiği ortada. Yani bunu da unutmadan organize bir şekilde bizim gönüllü faaliyetlerini de birbiriyle organize ederek yürütmek gerekiyor. Her biri yardıma koştuğunda bunlar arasında organizasyon olmadığında bizim Gölcük'ü İzmit'e bağlayan yolumuz yetersiz o zaman bir gidiş bir gelişti. Bri gidiş bir geliş olan yolda her yer dört şerit, bazı yerlerde çok daha fazla aracın gidemez halde trafikte kaldığını biliyorum. Normal koşullarda 20 30 dakikada gidilen yolu 12 13 saatte gidemediğimizi ben canlı yaşadım. Ondan sonra orada insanlar başka usullerle alanı yönetmeye başlıyorlar. Bunları söylemek de fayda var çünkü bu deneyimler kıymetli. Eline uzunca bir sopa geçiren trafiği yönetmeye kalkabiliyor. Dolayısıyla gönüllü organizasyonlar afet anında nasıl yardım edeceği konusunda önceden eğitilmeli.

"SORUN YARATAN İNSANLARLA KARŞILAŞIYORUZ"

Afet anında nasıl yapmaları konusunda kim nereyle irtibat kuracak bunu da öncesinde çalışmalı. Tatbikatlarle bunları kurumsal hale getirmeliyiz. Bir yerde afet olduğunda herkes bizi arar. Biz böyle yardım götürmek istiyoruz, bize yardımcı olun. Ben buradan TIR'a yardım malzemeleri yükleyip gönderdiğimde gittiğinde nerede ne yapması gerektiğini bilmeyen ilave sorunlar yaratan insanlarla karşılaşıyoruz. Dolayısıyla gönüllü faaliyetinin çok önemli olduğunun altını çiziyorum. İkincisi kurumsal hale gelmeden üçüncüsü gerekli eğitim ve irtibatlar sağlanmadan bir yarar gelmeyeceğini ifade ediyorum.

KOCAELİ BÜTÜN ORGANİZASYONLAR İÇİN EN İYİ YER"

Bizim aslında bir itfaiyecilik merkezimiz var. Yangınlara 6 dakikada ulaşmaya çalışırız. Merkezden uzak yerlere ulaşmak için gönüllü itfaiyeciler için teşkilatımızı yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Bu yılın bütçesinde 50 milyon tutacak ekip ekipman alınacak şekilde de yer verdik. İtfaiyecilerimiz gönüllülerle, yüzme kulüpleriyle birleştiğinde daha bir güzellik ortaya çıktı. 14 bin insanımızın canı kıyılarımızda kurtuldu. Sadece şehir dirençli olmaz, insan da dirençli olur. Akıllı şehirler olsun, insanlar katılım sağlasın. Kocaeli bütün bu organizasyonlar için en güzel yerdir. Pilot bir uygulama için en uygun yerdir.

"BİZ HİZMET ETMEYE HAZIRIZ"

Belediye hizmetlerine katılım konusunda bir istek olduğu çok açık. Memleket meselelerine de istekli oldukları çok açık. Herkes bir yeri iyileştirerek bir şeyler yapsın. Erkeklerin yeni bir ürünü deneme konusunda kadınlardan daha kapalı olduğu görülüyor. O yüzden toplumu değiştirmek istiyorsanız başvurulacak kişiler kadınlar ve çocuklar. Sadece Z kuşağı demeyelim kadınların da yaşamda yer almasını çok kıymetli buluyorum. Biz hizmet etmeye hazırız yeter ki iyi uygulama örneklerini hazıra geçirsinler. Buranın lavabotuvar olduğunu hatırlatmak istiyorum. İyilik üzerinde faaliyetleri harekete geçirsinler, biz hizmet etmeye hazırız.”

"AFET ÜZERİNE STK'LAR ÇOK GELİŞTİ"

Başkan Büyükakın’ın ardından söz alan AKUT Başkanı Recep Şalcı da “Gerçekten 99 depremi hepimizin çok acılar çektiği bir depremdi. Kocaeli’de AKUT kurulmuştu ve tek örgütlü sivil toplum örgütüydü. AKUT şöhreti yakaladı. 99 depreminde çalışan o kadar gönüllü insan vardı ki. 2011 yılında akreditasyona geçerken gördük ki biz çok iyi beton kırıyoruz ama kurumsal açıdan sıkıntılarımız var. Böyle olunca biz akreditasyon yapmaya başladık. Tüm Türkiye’de sayımız 2100-230 arasında değişiyor ama örgütlü ve eğitimli bir şekilde depremi yönetmeye çalışıyoruz. Afet üzerine diğer STK’larımız da çok gelişti. Türkiye’de kendimizi çok beğenmiyoruz ama dünyada iyi bir yerdeyiz ama bu iyi bir şey değil. Biz arama kurtarmada önplana çıktıysak hazır olma konusunda iyi değiliz” dedi.

"SIKINTI YAŞANIYOR

99’da ben de buradaydım. Antalya’dan haber almıştım ve 16 saatte Gölcük’e gelmiştik ve insani yardım çalışmıştık. Orada AKUT gibi çalışanlar vardı ama insanların ihtiyaçlarını karşılayacak bir yer yoktu. Biz neyi görmüş olduk? Yardım dağıtılmada uzaktan problem yaşanınca o şehirdeki insanlar da afetin parçası olduğu için birçok noktada sıkıntı yaşanıyor. Büyük yerlerden TIR'lar gelince o bölgenin esnafı da kendini toparlayınca belirli bir süre sıkıntı yaşıyor. Biz de MasterCard’la bir anlaşma yaptık, oradakilere bağış yapılabilecek şekilde bir anlaşma oldu.”

"PANDEMİ HEPİMİZİ ETKİLEDİ"

Şalcı’nın ardından açıklamalar yapan Mert Fırat şunları söyledi: “Bu yıl içerisinde 1000 tane afet olmuş. 2018’in verisi 800’dü. İnsan kaynaklı küresel ısınma bir afet zincirini bir arada getiren bir durum. İklim o kadar fazla şeye temas ediyor ki hayallerimiz de artık sınırlı. Pandemi süreci de yaşadığımız bir afet gibi. Bunu da kimse öngöremezdi. Bu da küresel ısınmadan ötürü değişen 1.5 derece yarasanın üstündeki 150 bakteriyi 1500 yaptı. Gördük ki Çin’deki bir tekstil işçisiyle bizim derdimiz aynı. Pandemi hepimizi etkiledi.

"ÇOK CİDDİ YATIRIM YAPILMALI"

İklimin üzerindeki etkiler, toprakla suyun tutunmasını etkiliyor. İklimin buradaki rolü çok büyük. Artık 5 yıllık iklim eylem planı hazırlandı. Devlet bu konuda ciddi çalışmalar yapıyor. Hem devlet nezdinde, hem yerel yönetimler nezdinde çok üstün çalışmalar yapılabiliyor. İnsandan kaynaklı iklim krizini nasıl önleyeceğimizi görebiliyoruz. Ben bu tarafa çok ciddi yatırım yapılması gerektiğini görüyorum. Burada en çok zarar gören varlık insan. Gezegen hayatını sürdürüyor, dönmeye devam ediyor. Dünyanın bununla ilgili bir derdi yok, biz türümüzün yaşadığı bir afetle karşı karşıyayız. Bunun içinde de ne yiyeceğimizi, nasıl yaşayacağımızı, ne yiyeceğimizi iyi belirlememiz gerekiyor.

26 Mar 2022 - 18:56 - Gündem

Muhabir  Caner İrtürkgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Fikir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Fikir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Fikir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Fikir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Kocaeli Fikir Gazetesi , Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 320 01 62
Reklam bilgi