Bu proje kadınları sanayi istihdamına katacak

TOBB Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu ve Kocaeli Sanayi Odası'nın iş birliği ile hayata geçirilen "Sanayide Kadın Eli" projesi ile kadınların ve kız öğrencilerin sanayi alanında İstihdam edilmesi sağlanacak

Caner İrtürk
Caner İrtürk Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

TOBB Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu sanayide kadın istihdamının artırılmasına ve nitelikli istihdam ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlamak amacıyla “Sanayide Kadın Eli” projesi başlatıttı. Çalışmaları hızla devam eden proje dahilinde sanayi kuruluşlarının ihtiyaçlarına göre eğitim planı oluşturulması, çalışma hayatına katılmak isteyen kadınlara ve mesleki teknik liselerde okuyan kızlara eğitim verilmesinin hedeflendiği proje kapsamında proje paydaşlarının katılımı ile protokol İmza töreni düzenlendi.

TANITIMA KATILIM YOĞUN

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu'nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene İl Oda yönetim kurulu başkanlarının yanı sıra Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, il Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen ve okul müdürleri, İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Vedat Doğusel, İŞKUR Kocaeli İl Müdürü Ulvi Yılmaz, TOBB Kadın Girişimciler Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Günseli Özen ile Fatma Aydoğdu, TOBB Girişimcilik dairesinden Handan Köse, TOBB Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurcan Babalık, KOTO Genel Sekreteri Mert Alnıpak katıldı.

“ROL MODEL KADINLARIN SAYISINI ARTTIRMAK İSTİYORUZ”

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yaptığı açılış konuşmasında, “Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu TOBB bünyesinde kadın girişimcilik konusunda genel politikalar geliştiren ve görüş oluşturulmasına katkıda bulunan istişari bir kuruldur. Kurul kadın girişimcilere; eğitim, kapasite geliştirme desteği ile girişimci fikirlerini hayata geçirmelerinde destek sağlamak üzere 15 Eylül 2008 tarihinde Odamız Koordinatörlüğünde kurulmuştur. Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu; odamız, Gebze Ticaret Odası, Kocaeli Ticaret Odası ve Körfez Ticaret Odası tarafından önerilen toplamda 30 icra kurulu üyesinde oluşuyor. Bugün bir araya gelmemize neden olan Sanayide Kadın Eli Projesi’ne dönersek; Projenin amacı; kadınların sanayide istihdama katılımını arttırmak, sanayinin nitelikli istihdam ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlamak, gençlerimizin önünde sanayide rol model kadınları arttırmak.

“MESLEK LİSELERİNDE OKUYAN KIZLAR”

Paydaşlarımız; Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR, Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeleri, Pilot OSB’ler, Odaların partneri 4 Proje Lisemiz, KOTO Özel Anadolu Teknik Meslek Lisesi, İzmit Anadolu Meslek ve Teknik Lisesi, Körfez Anadolu Meslek ve Teknik Lisesi, Mehmet Tuğrul Tekbulut Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi. Bu paydaşlar ile birlikte sanayi kuruluşlarının ihtiyaçlarına göre eğitim planı oluşturup, kadınlarımıza ve mesleki teknik liselerde okuyan kızlarımıza bu alanlarda eğitim verilmesini sağlanacaktır.

“İSTİHDAM EDİLMELERİNE DESTEK OLUNACAK”

Söz konusu eğitimlerden sonra ise firmalarımızda istihdam edilmelerine destek olunacaktır. Bugüne kadar, kurum ve meslek liseleri ziyaretleri, sanayicilere yönelik anket çalışmaları, muhtarlara yönelik tanıtım toplantıları, umarız projemiz, kadınların istihdama katılım oranını arttırmak konusunda başarılı olur. Tüm paydaşlarımıza ve Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu Başkanımıza ve üyelerine destekleri için teşekkür ederiz”

ifadelerini kullandı.


"CİDDİ FAYDA SAĞLAYACAK"


TOBB Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurcan Babalık ise, “Biz Kocaeli KGK olarak ilimizde kadın istihdamını sanayide artırarak sanayide kadının ekonomiye katılımını artırmayı hedeflemekteyiz. İlimizde 52 bin 83 şirket faaliyet göstermektedir. İldeki erkek çalışan sayısı 492 bin kadın çalışanların sayısı ise 180 bin 495. Bu veriler doğrultusunda projemizin ilimiz açısından ne kadar önemli olduğunu ifade etmek isterim. Çünkü sanayi merkezi olan ilimizde kadın istihdamını artırmak ekonomik anlamda ülkemize ciddi fayda sağlayacağı düşüncesindeyiz.


“KADINLAR HALEN YETERİ KADAR YER ALMIYOR”

Tüm dünyada olduğu gibi, kadınların çalışma hayatına katılması, ülkemizde de sanayileşmeye paralel olarak gelişme göstermiştir. Aslında ülkemiz kadınlara birçok gelişmiş ülkeden önce seçme ve seçilme hakkı vererek kadının toplum içindeki öneminin altını yıllar öncesinde çizmiştir. Ancak bugün geldiğimiz noktada kadınlarımızın ekonomik hayatta halen yeteri kadar yer alamadığını görüyoruz. Ülkemizde Kadının iş gücüne katılımına yazık ki gelişmiş ülkelerin çok gerisinde yer alıyor.


“İŞGÜCÜNE KATILIM ORANI YÜZDE 30 ”


Türkiye nüfusunun %49,9'unu kadınlar, %50,1'ini erkekler oluşturuyor. 2008 yılında kadının işgücüne katılım oranı yüzde 24,5 iken 2020 yılı verilerine göre kadınlarımızın işgücüne katılma oranı yüzde 30,9’dir. Ülkemizde kadınların işgücüne katılım oranında son yıllarda artış göstermesi umut vericidir. Fakat halen yönetici pozisyonundaki kadın oranımız %19,3’dur. Yükseköğretim mezunu kadınların işgücüne katılım oranı ise %65,6’dır.

PROJELER WEB SİTESİNDEN

Kocaeli Kadın girişimciler kurulu olarak pek çok projelerimizi geliştirmekte ve ilimizde uygulamak için ekibimizle ciddi efor sarf etmekteyiz. Kurul olarak iş ortağı olduğumuz devam eden projelerimiz; Sanayide Kadın Eli Projesi, Mesleğim Var, Umudum Var Projesi, Mühendisler Emekli Olmaz Projesi, Kısa ve Uzun Dönem Staj İmkanları, UNDP ile birlikte yürüttüğümüz Kadının Güçlenmesi Prensipleri’dir. Biz kurul olarak 2 projenin taleplerini tek bir web sitesi üzerinden alarak sanayicimize tek bir noktadan erişim imkanı sağlamayı hedefledik. Bu nedenle projelerimizi ortak web sitesi üzerinden yürütmekteyiz. Bu proje kapsamında Kocaeli için yaptığımız çalışmaların diğer iller için örnek olabileceği görüşündeyiz. Hazırladığımız alt yapıları buna göre planlayarak sürdürülebilir bir proje olmasını hedeflemekteyiz” şeklinde konuştu.

"SANAYİDEKİ RAKAM AZ"

Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, “Kadın girişimcilerimizi tebrik ediyorum. Biz de elimizden geleni yapacağız” dedi. Öztürk’ün ardından konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, “Milli eğitim camiası olarak böyle hayırlı bir faaliyetin içinde bulunmaktan mutluyuz. Kadın istihdamı söz konusu olunca böyle bir projede yer almak bizi mutlu ediyor. Kadın personel sayımız yüzde 50’nin üstünde. Sanayi de bu rakam daha az. 2019 yılında yüzde 30 bandının altında görünüyor. Günümüzde artık sanayi iş kolu ağır iş yükü değil. O anlamda değişiklikler var. Kadınlarımıza vereceğimiz eğitimlerle burada da kadın istihdamının önünü açacağız” dedi.

19 Nis 2022 - 11:45 - Gündem

Muhabir  Caner İrtürkgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Fikir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Fikir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Fikir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Fikir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Kocaeli Fikir Gazetesi , Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 320 01 62
Reklam bilgi