Sığınmacılar üzerine…

İnsanlık tarihinin başından bugüne, bugünden kıyamete kadar en önemli sosyal, siyasal, ekonomik, hukuki sorunların bir tanesi de Muhacirler/ Sığınmacılar/ Mülteciler sorunudur.

Bu kadim sorunu çok iyi bir şekilde çözen milletler olduğu gibi, yüzüne gözüne bulaştıran milletler de olmuştur. Göç sorununun en önemli nedenleri arasında iklim değişikliği, kıtlık, savaşlar, ekonomi, inancından dolayı yapılan baskılar olduğunu söyleyebiliriz.

İlk göç, Ebu beşer Hz. Âdem ve eşinin yasak olan ağaçtan yemeleri nedeniyle cennetten çıkarılmasıyla yaşanmıştır. Anadolu’da Hitit medeniyetini kuran insanların, Kafkaslardan göç eden insanlar olduğunu bilmekteyiz. Bugünün İngiltere’sini kuranlar, kavimler göçünün sonunda Almanya’dan iltica eden insanlardır. Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. Yunus, Hz. Muhammed inançlarından dolayı vatanlarından çıkarıldılar. Yahudiler Filistin’den iki defa sürgün edildiler. İspanyada Müslüman Araplarla birlikte katledilen Yahudileri Katolik İspanyalıların zulmünden 1491 Yılında 2. Beyazıt kurtararak Osmanlı devletinin değişik şehirlerine yerleştirdi.

                           ***

Osmanlı Devleti, isyan eden Anadolu’daki Türk beylerini etrafları ile birlikte Balkanlara Kıbrıs’a vb. göçe/sürgüne gönderdiler. 1699 Karlofça Antlaşması’ndan sonra Osmanlı da peyderpey başlayan toprak kayıplarını müteakip yüzbinlerce evlad-ı fatihan, Anadolu’ya göç etmek zorunda kaldılar.  ‘93 harbi olarak bilinen 1876 -1878 Osmanlı Rus harbinin sonunda Anadolu’ya Balkanlardan ve Kafkaslardan yüzbinlerce, Balkan ve Kafkas göçmeni göç etmek zorunda kaldılar. Nihayet 1925 Mübadele Antlaşmasıyla Anadolu’da bulunan gayri Müslimler Balkanlara, balkanlarda kalan Müslümanlar Anadolu’ya hicret ettiler. 2.Dünya savaşı esnasında Adolf Hitlerin zulmünden kaçan Yahudi Bilim adamlarına Türkiye Cumhuriyeti kucak açtı. 

                           ***

Bunlara benzer yüzlerce hicret /göç insanlık tarihinde gerçekleşti. Mesela ABD’yi kuranlar, Avrupa’dan göç eden insanlardır. Bugün Türkiye’nin ekonomisine çeşitli katkılarda bulanan insanlar, Avrupa’ya göç ederek para kazanan ve kazandığı dövizle ülkesinde yatırım yapan gurbetçilerimiz değil midir? Anadolu’nun değişik şehirlerinden göç eden insanların ülke ekonomisine katkılarını inkâr edebilir miyiz?

Bugün ülkemizin karşılaştığı göç sorununun büyük bir kısmını, çoğunluğu Suriye iç savaşı nedeniyle ülkemize sığınan insanlar oluşturuyor.

Savunmasız insanlar katledilirken, kimyasal bombalar başlarına yağarken, canını kurutarak ülkemize sığınan mültecilere, sığınmacılara, muhacirlere adına ne derseniz deyin; Ne yapmalıydık? Sınırlarımızı kapatarak çoluk çocuk, yaşlı, kadın, savunmasız binlerce insanı ölüme mi terk etmeliydik? Yunanistan’ın kendilerine sığınmak isteyen insanların botlarını batırarak Akdeniz’in, Ege Denizi’nin sularına canlı canlı gömmelerinin benzerlerini bizlerde mi yapmalıydık?

Aylan bebeklerin cesetlerinin sahillerimize vurmasına sebebiyet vermek ne kadar insani, vicdani, ahlaki, hukuki, bir başka deyişle İslamidir.

Siyonist haçlıların, Ortodoksların, Katolik dünyasının yaptıklarının benzerlerini yapmak Müslüman Türk’ün ne örfüne ne ahlakına, vicdanına ne de dinine yakışmayacağını, Müslüman Türklerin tarihinden biraz haberdar olanların bilmesi gerekir.

Müslüman Türk kendilerine sığınan insanları ölüme terk edemez.

                           ***

Biz Müslüman Türkler olarak: Mülkiyetin Allah’a ait olduğuna inanırız. Şeyh Bedrettin’in dediği gibi ‘Yârimizin yanağı dışında her şeyimizi bütün mazlum insanlarla paylaşırız’.

Varsın aidiyeti, Türk milletinin medeniyet kodlarından uzaklaşmış insanlar, yabancı düşmanlığı yapsınlar. Avrupa Birliğinin ırkçılarının İslam’a fobi altında Müslüman Türklere ve Müslüman Araplara yapmış oldukları insanlık dışı uygulamaları, bize sığınmış insanlara asla yapamayız.

Bulgaristan’ın Türklere yapmış olduğu zulmün benzerlerini, kimse bizlerin yapmasını beklemesin! Anadolu irfanına sahip olan Müslüman Türkler; Afganlı, Pakistanlı, Iraklı, Afrikalı, Suriyeli sığınmacıları kaderlerine terk edemeyiz. Lakin ülkemize gelen geçici sığınmacıların ülkenin huzurunu, kamu düzenini, asayişini bozmadan geçici iskân etmelerini sağlamak da devletimizi yönetenlerin asli görevidir.   

                           ***

Müslüman Türk Milleti olarak biliriz ki ‘Merhamet etmeyenlere Allah cc merhamet etmez.’

Bizler yaratılanı severiz yaratandan ötürü’ ‘Yetmiş iki millete aynı gözle bakarız.’ ‘Bizler insanlarla ya dinden ya da Hz. Âdem’den kardeşiz.’ İnsanlara zulmedemeyeceğimiz gibi zulme uğrayan insanları dini dili ırkı ne olursa olsun yüz üstü bırakamayız.

Bizler hesap gününe inanırız, yaptıklarımızdan dolayı hesaba çekildiğimiz gibi, yapmamız gerekip yapmadıklarımızdan dolayı da hesaba çekileceğimizi biliriz. Ölüm var, hesap günü var, cennet var, cehennem var. Elbette uygun yaşam koşulları oluşunca zorunlu olarak ülkemize sığınan insanların büyük bir kısmı gönüllü olarak vatanlarına döneceklerdir.

Milattan önce 3000 yılından itibaren Anadolu coğrafyası göç aldı göç verdi. Üç büyük din bu coğrafyadan dünyaya yayıldı. Üç kıtanın ortasında adeta bir köprü olan ülkemizin kaderini İskandinav ülkelerinin kaderi aynı olması mümkün değildir.

Bu durum büyük İslam Mütefekkir İbn Haldun’un şu sözünü hatırlatıyor ‘Coğrafya kaderdir’ Maalesef Coğrafi Kaderin olumsuzluklardan etkilenmemek mümkün değil gibi. Bize düşen bu zor coğrafyada bin yıldır Problemleri çözdüğümüz ve krizlerden çıktığımız bu günde tarihi tecrübelerden yararlanarak çözümler üreterek bu krizlerden çıkabiliriz…

Selam ve dua ile…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Kemal Eren - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Fikir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Fikir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Fikir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Fikir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

Serkan A - yazar boş yapıyorsun Madem çok seviyorsun Suriyelilere afganları al evinde Beste bize demagoji yapma yine başladınız Ensar muhacir demagojisine ülkeye doldurdukları 15 milyon Suriyeli Afganlı Arap yetmezmiş gibi 400 bin dolara ülkenin vatandaşlığını pasaportunu vizesini toprağını satıyorlar ülke yol geçen hanına dönmüş sınırlar kevgire dönmüş Sen neyi anlatıyorsun yazar Bırakın artık bu Ensar muhacir demagojisini Bırakın artık bu Arap hayranlığını artık Türk milleti ülkesinde Suriyeli afganına sığınmacı falan filan istemiyor bize bu saatten sonra kimse sevdiremez bu Suriyelilere afganları gözümüzün içine soka soka hala bu palavralara atıyorsunuz Yeter artık yahu Yeter çok seviyorsan al Suriyelileri afganları evinde besle Türk milleti 13 yıldır bu bedavacılara bakıyor milletin vergileri bunlara gidiyor sokaklarda Hayta gibi geziyorlar kollarında kadınlar 5-10 tane çocukları dana gibi oldular yiye bitirdiler ülkeyi Erdoğan ne demişti Biz bunlar için 80 milyar dolar harcadık demişti Sen neyin muhasebesini yapıyorsun Yazar Bey Bırak artık şu Suriyeli sevdasını bırak artık şu Arap hayranlığını gerçeğe dön gerçeğe Türk milleti aç Türk milleti perişan ülkemde sığınmacı Suriyeli falan filan istemiyorum

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Ekim 23:10
01

Tabip - Konuya çok yönlü ve aydınlatıcı bir bakış açısı ile yaklaşarak ele almanız takdire şayan kalemine sağlık…

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 03 Temmuz 17:09


Kocaeli Markaları

Kocaeli Fikir Gazetesi , Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 320 01 62
Reklam bilgi

Anket Kimi Cumhurbaşkanı görmek istersiniz?
Tüm anketler