Yanımızda ki düşman

Hz Ali'ye atfedilen bir söz vardır.. "başkalarının yanında birine verdiğin nasihat değil hakarettir.." veya Keykavus'a atfedilen "Ey Oğul..Toplum içinde verilen öğüt, sırta inen kırbaç gibidir.. Tavsiyeni tenhada ver.." sözü toplumda enesi kabarık, çok alim, az ariflerin sıklıkla düştüğü hatalardan biri..


İşaret ettiğimiz parmaklar hep başkalarını gösteriyorsa nerede "müslüman müslümanın ayinesidir" hakikati..


Bunun yanında iyi bir Müslüman, olgun bir mümin, bir mecliste kötülükler sayıldığında "bunlar bende var" diyen, önce kendine bakan kişidir../olmalıdır..


Insan evvela kendi nefsini ıslah etme yolunu tutmalıdır..


Nefsini ıslah etmeyen başkasını ıslah edemez..


Insanın en büyük düşmanı olan nefis, günümüzde kullanılan yakın manasıyla ego aynı zamanda en tehlikeli en saklı düşmanıdır insanın..


Nefis terbiyesinin birinci basamağı evvela nefsi terbiye etmenin bir zorunluluk olduğunun kavranmasıdır..


Nefis bir düşman mıdır? Nefsi yok etme imkanı var mıdır? 
Esasında kişinin nefsini yok etme imkanı yoktur. Zaten kişiye kaldıramayacağı yükü yüklemeyen Allah'ın kulundan istediği de bu değildir.. Kuldan  istenilen nefsin haddi aşmasının önüne geçip, onu süfli olandan, hayra yönlendirmektir..
Nefis daima kötülüğü emreder, fenalığa meyledip şerri telkin eder.. 


Rahmanî hisleri kuvvetlendirip nefsin heva ve heveslerine galip gelmesinin yolları aranmalıdır.. Bunun en etkili yolu ölümü sürekli hatırda tutmaktır.. Çünkü ölümü çokça tefekkür etmek Efendimiz Aleyhisselâm'ın ifafesi ile lezzetleri kökünden kesmeye sebeptir..


Bilinmelidir ki cehennem nefsin istekleri ile, cennet ise nefsin hoşlanmadıkları ile örtülüdür..


Ölüm vaki olduktan sonra her insan nefsiyle olan mücadelesi sonunda yaptıkları ve yapmadıklarından hesaba çekilecektir..


Ayet-i Kerimede Rabbimiz şöyle buyuyor;


"O gün her nefis iyilik ve kötülük  olarak her ne işlemişse önünde hazır bulur." (Al-i imran 30)


Dünyalık nimetlerin nefsani ve hazcılık anlayışı ile tadılması acı, sıkıntı ve kederi netice vereceği muhakkaktır..


Efendimiz Aleyhisselam nefis ile mücadelenin önemine vurgu yaparak şöyle buyurmuştur;


"En iyi cihad insanın nefsânî arzularıyla Allah rızası için yaptığı cihaddır" buyurmuştur..


Ecel gelinceye kadar insanın nefs ile mücadelesi, bu uğurda çalışıp çabalaması, nefsin gayr-i meşru isteklerine karşı kendini tutup sabretmesi, nihayetinde kendisine faydayı netice verecektir..


Çünkü nefis dünyada insanla beraber olduğu gibi kabirde, haşirde, sıratta, mizanda, cennnet ve cehennemde de birlikte olacaktır..


Kişinin son nefesini iman selameti ile veya imansız bir şekilde vermesi, kabrinin cennet bahçelerinden bir bahçe veya cehennem çukurlarından bir çukur olması, haşırden sonra mahşer yerine en kolay bir surette, süratli bir şekilde veya yüzüstü sürünerek gelmesi, mahşer meydanında amel defterinin sağ taraflarından veya sol taraflarından verilmesi, sıratten geçerken yolunun ameli nisbetinde genişlemesi ve sıratı geçip cennete kapı aralaması veya günahları nisbetinde kıldan ince kılıçtan keskin olan sıratı geçemeyip cehenneme yuvarlanması nefsin arzu ve isteklerine karşı durması veya ona uymasının bir sonucu olacaktır..


Üstad Bediuzzaman hayattaki hakikî zevkin, elemsiz lezzetin, kedersiz sevinç ve hayattaki saadetin yalnız imanda ve iman hakikatleri dairesinde bulunduğunu hatırlatarak şöyle buyurmuştur; 


“Yoksa dünyevî bir lezzette çok elemler var. Bir üzüm tanesi yedirir, on tokat vurur gibi, hayatın lezzetini kaçırır.”


Rabbimiz, nefsin boyunduruğundan kurutulup, rızası doğrultusunda bir ömür nasip etsin..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mesut Polat - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Fikir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Fikir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Fikir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Fikir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Kocaeli Fikir Gazetesi , Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 320 01 62
Reklam bilgi