Başiskele Bağımsız Belediye Başkan Adayı Muharrem Can; Başkan olursam parti rozeti takmayacağım!

Başiskele Belediyesi’ne bağımsız belediye başkan adayı Muharrem Can, sahada çalışmalarını sürdürüyor.  Başiskelelileri sadece iki tercihe mahkum etmemek için aday olduğunu belirten Muharrem Can, partilere bağımlı olmadan daha

Başiskele Belediyesi’ne bağımsız belediye başkan adayı Muharrem Can, sahada çalışmalarını sürdürüyor. 

Başiskelelileri sadece iki tercihe mahkum etmemek için aday olduğunu belirten Muharrem Can, partilere bağımlı olmadan daha rahat çalışma yürüttüğünü söyledi.

Diğer adayların aksine ‘Ama, lakin, fakat’ diyerek genel merkezleri savunmak zorunda olmadığını belirten Can, projelerini vatandaşla birlikte yapacağının altını çiziyor.

Üstüne basa basa arkasında kimsenin olmadığını söyleyen Can, belediye başkanı olduğu takdirde yakasına parti rozeti takmayacağını söyledi. 

Şuan için diğer adaylarla arasında 5 puan fark olduğunu öne süren Can, iddialı açıklamalarda da bulundu.

İşte bağımsız belediye başkan adayı Can ile gerçekleştirdiğimiz o keyifli röportajımız…

*Muharrem Can kimdir?

- 1980 Kullar Karadenizliler Mahallesi doğumlu. İlk okulu Vezirçiftliği İlköğretim Okulu’nda okudu. Kullar Ortaokulu ve Kocaeli Endüstri Meslek Lisesi Kimya bölümü mezunu. Genç yaşta ticarete atıldı. Nokta Yapı İnşaat Firması’nın sahibi. 2001 yılında AK Parti’ye üye oldu. Mahalle Gençlik Kolları Yönetimi, Mahalle Gençlik Kolları Başkanlığı, Belde Gençlik Kolları Başkanlığı, Belde Yönetimi, İlçe yönetimi ve Başiskele Teşkilat Başkanlığından sorumlu Başkan Yardımcısı görevlerini yürüttü. Kullarspor ve çeşitli spor kulüplerinde futbol oynadı. Kullarspor Başkanlığı yaptı. Son olarak Kullarspor Başkan Yardımcılığı görevinden istifa etti.

*AK Parti’den neden ayrıldınız? Sizi ne rahatsız etti?

-Siyasi partilerde isimler, soy isimler, etnik köken ve benzeri göz önünde bulunduruyor. Muharrem Can’ın yapacağı projeler, partisine ve ülkesine katacağı şeylere bakılmadan ‘Hayır yapamazsın, senin önünde bunlar var’ denilerek iç açıcı olmayan şeyleri yaşadık, yaşıyoruz. Siyasi anlamda kendini geliştirmiş tam hizmet anlamında enerjisi varken siyasetin bazı dengeleri göz önüne gelip birçok isim kaybolup gitti. Biz ailemizden, atalarımızdan, vatanına, milletine hayırlı bir evlat ol, bizim davamız bu. Bunun için ne yapabiliriz, biz bu yolda devam ediyoruz.

PARTİ ROZETİ TAKMAYACAĞIM 

*3 yıl öncesine kadar AK Parti’de siyaset yaptınız, sonrasında ise istifa ettiniz. Neden başka bir siyasi partiden değil de bağımsız olarak belediye başkan adayı oldunuz?

-3 yıl önce siyasi partimden ayrıldı, bir yıldır da analiz yapıyoruz. Tırnaklarımızla kazıyarak bugüne geldik, şimdi artık sahada çalışma vakti. Siyasi partilere bağlı olarak siyaset yapan arkadaşlarımızın çok zor durumda kaldıklarını tahmin ediyorum. Son bir yıldar Bşiskele’de objektif analiz etme şansı yakaladık. İnsanlar gerçekten partilerden soğumuş, partilerden bıkkınlık var. Genel merkezlerin yaptığı tabana uymayan hareketlerden, adayını geri çekmesi söz konusu olan partilerden, tabanın endişeli bakışı, Başiskele’de özellikle oylarını değersizleştirmeye çalışılan bir halk var. Biz bugün bağımsız adaylığımızı ortaya koymamış olsak vatandaşımıza 2 seçenek sunulacaktı.

Ama biz halkımızın seçenek şansını çoğalttık. Biz sahaya çıktığımızda Muharrem Can kimdir, planları, projeleri konuşuyoruz. Ancak bir siyasi partiye bağlı olsaydım genel merkeze bağımlı olacaktım. Biz 68 bin kişinin tamamına hitap ediyoruz. Bu görev bize verilirse 5 yılda hiçbir siyasi parti rozeti takmayacağım. Herhangi bir siyasi parti içerisinden bize bir oyun bile gelme ihtimalini göz önünde bulundurduğumuz için rozet takmayacağız. Daha güçlü, daha kalıcı, daha gerçekçi şekilde hizmeti alacağımız için bağımsız kalacağız. Bazı projelerimiz bir yerden geriye dönmeyecek, birilerini rahatsız ettiği için üstü kapatılmayacak.

GERÇEKTEN OLACAĞINA İNANDIĞIM İÇİN 

*Bağımsız belediye başkanı olarak seçilirseniz hizmet alma noktasında zorluk yaşayabileceğini düşünüyor musunuz?

-Hiç zor olmayacak aksine kolay olacak. Kocaeli’de 12 belediye ve iktidar da aynı partide. Öyle olsa 10 yıllık Başiskele’nin çok daha ileride olması gerekiyordu. En çok oy alan mahallenin 1.5 yıl çamur batak yaşadığını biliyorum. Bağımsız bir adayın arkasında halk kitlesinin olmasının tam anlamıyla gücünü ortaya koyarak hizmeti daha iyi ortaya koyacak. Bugün hiç kimse ölümsüz değil, siyasi partiler de ölümsüz değil. Yarın böyle bir partilerin olmadığını düşünürsek, ne yapacak insanlar? Bağımsız aday olmak demokratik bir hak, biz de bu hakkımızı kullandık. İnsanların çok seçenekli seçimlerden korkmaması lazım.

*Bağımsız aday olmak bana çılgınlık gibi geliyor. Siz bu kararı nasıl aldınız?

-Bir yıldır sahada analiz içerisindeydik, bizim arkadaş çevremizde siyasetin içerisinde. Bağımsız aday olmak için cesaret olması gerekiyor, bizde de var. Eşimiz, dostumuz artık bunun değişmesi gerektiğini söyledi. Ben gerçekten olabileceğine inandığım için bu yola çıktım, belediye başkan yardımcılığı ya da meclis üyesi pazarlığı yapacak kadar basit düşünecek adam değilim.

ARKAMDA HÜSEYİN AYAZ YOK 

*Sahada tepkiler nasıl peki?

-Sahada her gezdiğimiz gün biz doğru bir yola çıktığımıza olan inancımız artıyor.

*Başiskele Hüseyin Ayaz’ın sizi desteklediği öne sürülüyor. Epeydir de konuşuluyor, bu söylentilerine açıklık getirir misiniz, kısaca arkanızda kim var?

-Önce ailem, sonra arkadaşlarım, sonra yakın komşularım, en son da akrabalarımla istişare ederek bu yola çıktım. Yola çıktığımdan bu yana da ne siyasette aktif olan birisi, ne bir iş adamının desteğini almadık. Hatta ben hala Hüseyin başkandan randevu talep etmedim, yanlış anlaşılmaya mahal vermemek için. Şuanda birçok şey söyleniyor; Yok Hüseyin Ayaz çıkarttı, yok AK Parti’nin oyları başka partiye gitmesinden diye… Biz bu kadar küçük düşünecek adamlar değiliz. Biz birilerinin güdümünde olmayalım diye çıktık, siyasetin iki dudak arasında kalmışlığını bitirmek için yola çıktık.

TEKLİFLER GELİYOR AMA ASLA…

*Bu süreçte size meclis üyeliği ya da belediye başkan yardımcılığını teklif eden, bizim partimize gelen diyenler oldu mu?

-Evet geldi, gelmeye de devam edecek. Ancak biz takip eden değil takip edilen olmaya devam edeceğiz. Biz bağımsız olduğumuz için tüm farklı görüşlere açık bir ekibiz. Bu yolda da devam edeceğiz. Bir siyasi partinin yanına geçip yok başkan yardımcılığı yok meclis üyeliği gibi bir durum söz konusu değil. Bunu yapmaya çalışanlara da karşı olduğumuz için bağımsız olarak yola çıktık.

*AK Parti’nin adayı da Saadet Partisi’nin adayı da çok genç isimler, siz de öyle… Peki siz aradan nasıl sıyrılmayı düşünüyorsunuz?

-Biz Başiskele’nin hizmetleri noktasında çalışma yürüteceğiz. Bizim genel merkezimizin Başiskele olduğunu söylerken de bunu kast ediyoruz. Başiskele, Başiskele’den yönetilsin istiyoruz.

*Diğer belediye başkan adayları ile karşılaşıyor musunuz? Aranızda herhangi bir sorun var mı?

-Aynı sahadayız, oturuyoruz, konuşuyoruz. Aramızda herhangi bir sıkıntı yok. Biz herkesin elini sıkıp gönüllerini almaya çalışıyoruz.

ORTAK KARAR ALMAK LAZIM 

*Belediye başkanı olduğunuz takdirde bazı projelerinizden bahseder misiniz?

-Başiskeleli bir muhtarımızı başkan yardımcısı yapacağız, muhtarlarımızı da ona bağlayacağız. Çok rahat bir sistemin işlemesini sağlayacağız. Diğer başkan yardımcısı arkadaşları da bu şekilde belirleyeceğiz. Fen işlerinde parkemizi kendimiz üreteceğiz. Evsel atık projemizde ev hanımlarımın cebine mutfak harçlıklarını çıkarmasını biz sağlayacağız. Kimse bizi durduramayacak çünkü halkımıza söz vermişiz.

*Başiskele’nin merkezi diyebileceğiniz bir bölge yok. Sizin bununla ilgili bir çalışmanız olacak mı?

-Bizim belli başlı projelerimiz, düşüncelerimiz var. Biz belirlediğimiz ekibimizle, diğer siyasi partilerden de çalışma arkadaşlarımızla, muhtarlarla yapacağımız istişarelerin ardından bu kararı vereceğiz. Bugüne kadar ‘Ben bilirim zihniyeti’ bir şeylerin önünü kesmiş ve bugüne kadar yapılamamış. Bugün belediyenin ve kaymakamlığın bulunduğu bölge şuanda çok güzel bir kent merkezi olabilirdi ama neden olmamış? Ama daha ilçeye giriş çıkış sıkıntıları var. Biz Başiskele’nin sorunlarını biliyoruz ama bunun için ortak karar almak lazım. Yeni yapılmış bir bina ciddi maliyet, ne getirir ne götürür bunun analizlerini yapacağız.

ŞUAN HER ADAYDAN ÖNDEYİM 

*Eğer ki belediye başkanı seçilirseniz nasıl bir çalışma yürüteceksiniz?

-Görev bize verildiği takdirde 1 hafta 10 günlük teşekkür ziyaretleri yapacağız ve kendilerinden 6 ay müsaade isteyeceğiz. Bu süre zarfında 5 yıllık planlarımızı hayata geçireceğiz. Hangi mahallede ne çalışması yapacağını vatandaşımızın istediği zaman bilebilecek. Vatandaşımız diyecek ki ‘Benim sokağımın kaldırımı şu tarihte başlayacak ve şu tarihte bitecek.’ Bunlar hayal değil…

*Belediye başkanı olacağınıza inanıyor musunuz?

-Sizin de az önce bahsettiğiniz gibi Başiskele, Şampiyonlar Ligi. Biz de Şampiyonlar Ligi’nde diğer belediye başkan adaylarına nazaran 5-6 puan öndeyiz. İnşallah biz bunu daha da artırarak seçim sabahına kadar bu enerjiyi taşımak istiyorum.

06 Şub 2019 - 10:43 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Fikir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Fikir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Fikir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Fikir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Kocaeli Fikir Gazetesi , Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 320 01 62
Reklam bilgi