‘Yeniden başlıyoruz’ diyerek kolları sıvayan iki kardeş

Yıllarca aile şirketinde birlikte çalışan ve isimlerini dünyaya duyuran bir firmadan sadece ceketlerini alarak çıkıp ‘Yeniden başlıyoruz’ diyerek kolları sıvayan iki kardeş, şimdilerde ise sektörlerinde Türkiye’de liderlik koltuğunda oturuyor. 

Sadece 4 yılda dünyanın 13 ülkesine ihracat yapan ARPPLUS ve tamamen özel ürünlerin yer aldığı AQM4WD markasının kurucuları Mehmet ve Ahmet Arapoğlu; Hayal ediyor, tasarlıyor, üretiyor ve satıyor!

Babalarının sayesinde tuttukları iş yerinde sadece iki sandalyeyle yola çıkan, şimdilerde ise 25 kişiye istihdam sağlayan Mehmet ve Ahmet Arapoğlu kardeşlerin hedefleri ise çok büyük…

Dünyanın 40 ülkesine ihracat yapmayı kendilerine hedef olarak belirleyen iki kardeş, sektörlerinde dünyanın lideri olmak için var gücüyle çalışıyor.

Liyakatın, bağlılığın, birbirine güvenmenin eseri olarak bugünlere gelen ARPPLUS tamamen kendilerine özgü tasarımlarıyla hem yurt içinde hem de yurt dışında dikkat çekiyor.

Pikap ve Suv grubu olan araçlara koruma barları ve aksesuarları hayal ederek tasarlayıp kendilerine özgü bir yaklaşımın hayat bulduğu ARPPLUS’ın Kocaeli’de doğup 4 yılda dünyaya açılma öyküsünü iki kardeşten dinledik. 

Yaşadıkları zorluklara rağmen yılmayan ve hayallerini gerçekleştiren Mehmet ve Ahmet Arapoğlu kardeşlerin hikayesini keyifle okumanız dileğiyle…

 

Ahmet Arapoğlu                                                            Mehmet Arapoğlu 

‘Yeniden başlıyoruz’ diyerek kolları sıvayan iki kardeş

*Öncelikle başarılarınızın devamını diliyorum… Mehmet ve Ahmet Arapoğlu kimdir, onunla başlayalım…

Ben Ahmet ARAPOĞLU; 1978 yılında Sapanca Kırkpınar’da doğdum. 1998 yılına kadar da Sapanca’daydık. Meslek lisesi torna tesviye bölümünden mezun oldum.

Ben Mehmet ARAPOĞLU; 1980 yılında Sapanca Kırkpınar’da doğdum. Ben de ağabeyimle benzer bir hikayeyle 1998 yılına kadar Sapanca’da idim.

Biz ağabey ve kardeş olarak liseyi aynı okulda ve aynı sınıfta okuduk. Ağabeyim Ahmet ARAPOĞLU, 19 Mayıs törenlerine hazırlanırken düşüp kolunu kırdı. O yıl okula gidemeyince birlikte aynı okul ve sınıfta eğitim aldık.

Ahmet ARAPOĞLU; Aslında ben muhasebe okumak istiyordum. Hatta bir hafta da belki kontenjandan bu bölüme giderim diye bekledim ama olmadı. Sonra kardeşimle aynı bölümde okumaya başladık.

*Peki neden başka bir bölüm değil de torna tesviye?

Babam ikimizin de bir fabrikada sigortalı olarak çalışmamızı istiyordu.  Çünkü o zamanlar sigortalı iş önemliydi. Biz de bu bölümü okuyup staj yaptığımız fabrikalarda işe başlamayı hedefliyorduk.

BABAMIN EMEKLİLİĞİ HAYATIMIZI DEĞİŞTİRDİ

*Peki aileniz, otomotiv sektöründen mi geliyor?

Babam Hasan ARAPOĞLU, Devlet Demir Yolları’nda vagon fabrikasında çalışıyordu. Üç erkek ve biri kız olmak üzere dört kardeşiz. Türkiye’nin her yerinden vagon fabrikasına Amerikan araçlarının tamponları geliyordu. Babam onların nikelaj kaplamasını yaparak yeniliyordu. İşinde de oldukça iyidir. Ayrıca çocukluğumuzda dedemizden kalma meyve sandığı yapıyorduk. Aynı zamanda kereste atölyemiz ve meyve bahçemiz vardı. Yaptığımız meyve sandıklarını ve kendi yetiştirdiğimiz ürünleri satarak geçiniyorduk.

*Otomotiv sektörüne geçiş hikayeniz nasıl başladı?

Babam vagon fabrikasından emekli oldu, bir süre kereste atölyesinde çalıştı ve meyve işleriyle ilgilendi. Makine mühendisi olan bir arkadaşı bizim şuan yaptığımız işi yapmak istiyor. Her şeyi hallediyor ama nikelaj kaplama konusunda sıkıntı yaşıyor. O da vagon fabrikasına gidiyor, emekliye ayrılan iyi bir ustanın ismini belki bana verirler diye umut ediyor. O zamanın genel müdürü babamın ismini verince çocukluk arkadaşı da babama geliyor. Babam ile birlikte Sapanca’da arabaların koruma barlarını ve aksesuarlarını yapmaya başlıyorlar. Ancak bir yıl sonra aralarında anlaşmazlık çıkınca 1998 yılında hep birlikte İzmit’te yeni bir iş yeri açtık. Zaten 3 kardeş olarak birlikte Sapanca’da da babamın yanında çalışıyorduk.  İşi öğrenmiştik. İzmit’e gelince de tüm aile olarak aynı işe devam ettik. Birlikte soy ismimizin de kısaltması olan ARP Otomotiv firmasını kurduk. 2014 yılının Mart ayında ise o firmadan ayrıldık ve iki kardeş olarak ARPPLUS ile yolumuza devam etme kararı aldık.

‘Yeniden başlıyoruz’ diyerek kolları sıvayan iki kardeş

SADECE İKİ SANDALYEMİZ VARDI

*ARPPLUS ne zaman kuruldu? Kuruluş hikayesini bir de sizden dinleyelim…

5 yıl önce aile şirketinden ayrıldık. Bir boşluktaydık aslında sudan çıkmış balık gibiydik. Bir süre kendimizi kimliksiz hissettik. Ne yapacağımızı da bilmiyorduk. 4-5 ay boş kaldık. Bu sırada amcaoğlumuz olan ve şuan kader birliği yaptığımız Kadir ARAPOĞLU da aramıza katıldı. Bu arada eski müşterilerimiz bizi sürekli arıyor; ‘Bu hamuru siz yoğurur pişirirseniz biz de satarız. Yeter ki yeniden dönün’ demeye başladılar. Biz de yeniden başlamaya karar verdik. Babamın da sayesinde şuan içerisinde bulunduğumuz (Sanayi Mahallesi Nane Çiçeği Sokak No:6) işyerini kiraladık. Ama burayı tuttuğumuzda içerisinde sadece iki sandalye vardı. Müşterilerimizin de desteğiyle ARPPLUS’ı hayata geçirdik ama başlangıçta herkes gibi zorluk yaşadık. Evet işi biliyoruz ama önceki firmada yönetici olduğumuz için unutmuşuz, yanımızda çalışanımız bile yok. Psikolojik olarak 2014 yılında değil de  firmayı ilk kurduğumuz 1998 yılına geri döndük. O yüzden ilk zamanlar sürekli olarak beyin fırtınası yaptık. Bu arada daha önce yapmadığımız ama yapabileceğimize inandığımız hiçbir işi de geri çevirmedik. Sermayemiz olsun diye yapabileceğimiz tüm işleri kabul ettik. Hatta bir araba almak için günlerce uğraştık hata yapmak istemiyorduk bir şeyler yapmak içinde cesaretimiz yoktu.

EN İYİSİNİ YAPACAĞIMIZI BİLİYORDUK

*Çevrenizden yardım aldınız mı, o zorlu süreci nasıl atlattınız?

Sağ olsun bizi tanıyanlar, sevenler hiç yalnız bırakmadı. Hatta ilk işimizi aldığımızda alet edevatımız bile yoktu. Dışarıdan aldık malzemeleri öyle araba yaptık. Bir arkadaşımız geldi yazıcı hediye etti, başka arkadaşımız malzeme verdi, bir başkası kaynak makinesi… Bu sırada hiç para vermeden binlerce liranın altına imza atarak borçla makinelerimizi aldık. Bu makinelerde çalışmaya başladık. Aslında hayal etmeye başladık. Biz hayal ettikçe yeni ürünler çıkardıkça müşterilerimiz artmaya başladı. Şimdi ise 1.350 metrekare olan işyerimizde 25 personelle çalışıyoruz. Şuan için 5.000 metrekare kapalı alanda imalat yapmak için yer arıyoruz.

*Hiç korktuğunuz oldu mu? Acaba yapamazsak diye…

İş olarak hiç korkmadık çünkü en iyisini yapabileceğimizi biliyorduk. Bugüne kadar hatalarımızdan da korkmadık. Biz iki kardeş ne olursa olsun bu yolda devam edeceğimizi biliyorduk. 4 yıl içerisinde arazide zor şartlarda kullanılan tüm marka ve modellerin koruma barlarını yapan Türkiye’de lider firma konumuna geldik, 13 ülkeye (İrlanda, İngiltere, Hollanda, Fransa, Almanya, Ukrayna, İsrail gibi…) de ihracat yapıyoruz.

‘Yeniden başlıyoruz’ diyerek kolları sıvayan iki kardeş

TAMAMEN KENDİMİZE ÖZGÜN

*Peki başarılı olmanızın asıl sırrı nedir?

Asıl başarılı olmamız ürün tasarlıyor olabilmemizde saklı…  Kendi hayal gücümüzle tasarlayıp üretiyoruz. Bu yaptığımız ürünlerde herkesin hoşuna gidiyor. Biz bir kişinin değil binlerce kişinin kullanabileceği ürünler tasarlıyoruz. Bir nevi hayalimizdeki ürünü bir araya getiriyoruz. Bunun yanı sıra sektörümüzle ilgili dünyayı da takip ediyoruz, AR-GE çalışmaları yapıyoruz. Farklı tasarımlarımız sayesinde yurt dışında da belirgin hale geldik.

*Bunun yanı sıra bir de kendinize ait bir markayı hayata geçirdiniz. Yeni markanız olan AQM4WD’de neler yapıyorsunuz?

ARP Otomotiv bizim  çocuğumuzdu, tekrardan onunla yolumuza devam etmek istedik. Çünkü bize herkes ‘ARP Ahmet ya da ARP Mehmet diyor’ bu işe yeniden başlarken de o yüzden ‘ARPPLUS’ diye devam ettik. Ama şimdi kendi markamızla devam ediyoruz. AQM4WD isimli markamızla Türkiye’de hiç olmayan, dünyada çok az olan ürünler yapıyoruz ki bunlar da çok zor üretilen ve pahalı ürünler.

*Önünüzdeki hayalleriniz nelerdir? Neler yapmak istiyorsunuz?

Bir firma olarak ilk yıl en çok üretilen ve satılan ürünleri yaptık. Ama şimdi öyle yapmıyoruz. Geçiyoruz arabanın karşısına hayal ediyoruz, kafa yoruyoruz. Türkiye’de gösteriş ön planda iken, yurtdışında işlevsellik önümüze geliyor. Biz de bunu harmanlayıp en gösterişli ama en kullanılabilir olanını yapıyoruz. Şuan yaptığımız işin Türkiye’de ki tek üreticisi biziz. Bizim yaptıklarımızı birisi kopyalasa bile yenisini üretmekte sıkıntı yaşamıyoruz. Mühendislerimizin yanı sıra bizler de sürekli bir üst modellerle ilgili çalışmalar yapıyoruz. Şimdi ise yurtdışında da tek olmak istiyoruz. Bütün çalışmalarımızı buna göre tasarlıyoruz. 25 kişiyle devam ettiğimiz bu yolda şimdilerde daha büyük bir alana geçerek büyümeyi hedefliyoruz ve bunu kısa sürede yapmak istiyoruz.

ARP PLUS NEREDE?

ARP PLUS, İzmit Sanayi Mahallesi Nane Çiçeği Sokak No:6 adresinde faaliyet gösteriyor. ARP PLUS’a 0262 335 04 54 nolu telefonlardan ya da https://www.arpplus.com.tr/ internet adresinden ulaşabilirsiniz.

29 Kas 2019 - 12:58 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Fikir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Fikir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Fikir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Fikir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Kocaeli Fikir Gazetesi , Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 320 01 62
Reklam bilgi


Anket Kimi Cumhurbaşkanı görmek istersiniz?
Tüm anketler