Gökhan Balcı, Ecem Balcı davası için ağırlaştırılmış müebbet istiyor!

Kocaeli Gölcük ilçesinde yaşayan henüz 17 yaşında olan Ecem Balcı, 5 Ocak 2018 günü ortadan kaybolmuştu. Kızının kaybolmasından 9 gün sonra anne Esra Ercömert, Kandıra'nın Kartalkayası Mevkii'nde kayalıklardan denize atlayarak ya

Kocaeli Gölcük ilçesinde yaşayan henüz 17 yaşında olan Ecem Balcı, 5 Ocak 2018 günü ortadan kaybolmuştu. Kızının kaybolmasından 9 gün sonra anne Esra Ercömert, Kandıra'nın Kartalkayası Mevkii'nde kayalıklardan denize atlayarak yaşamına son verdi. Anne Ercömert'in cesedi, denizde 2 gün süren aramalar sonucunda bulunarak, toprağa verildi.

Annenin intihar, kızının kaybolmasının ardından olay derinleştirildi. Ecem ile en son görüşen annesinin sevgilisi Süleyman K.’nın evine yapılan baskında ise tarihi eser ile bir miktar uyuşturucu ele geçirildi. Tarihi eser kaçakçılığı suçundan tutuklanarak cezaevine konulduğu tespit edilen Süleyman K.'nın cezaevinde ifadesi alındı.

Sanık, en son Ecem Balcı'yı öldürdüğünü itiraf ederek, cesedi gömdüğü yeri gösterdi. 15 Şubat gecesi Gölcük'ün Ayvazpınar köyündeki ormanlık alanda yapılan kazıda Ecem Balcı'nın cesedi bulundu. Cinayetin üstünden 11 ay geçtikten sonra geçtiğimiz eylül ayında ilk celse gerçekleştirildi.

Polis sorgusunda cinayeti itiraf eden Süleyman K, emniyette verdiği ifadesinde polis baskısı olduğunu öne sürerek ilk duruşmada inkar etmişti. Duruşmada tutuksuz yargılanan N.K., Y.K., R.Ö.Y., K.A. ve İ.D. ise suçsuz olduklarını belirterek, cinayetle hiçbir bağlarının olmadığını savunmuşlardı. Ecem Balcı’nın katili olduğu iddiasıyla yargılanan Süleyman K., 11 Temmuz’da yeniden hakim karşısına çıkacak.

Kendisiyle röportaj yaptığımız acılı baba Gökhan Balcı, sanık Süleyman K.’nın ailesinin kendilerine yönelik saldırılarının sürdüğünü ifade ederek sanığın müebbetle yargılanmasını talep ediyor. Acılı baba Gökhan Balcı adalete olan inancını yitirmediğini de vurguluyor.

İşte acılı baba Gökhan Balcı ile yaptığımız o röportajımız;

*Dava sürecinde psikolojik olarak neler yaşadınız?

Annesi, ilk olarak ‘Evden kaçtı’ diye haber verdi. Biz neden kaçtı diye düşünüyorduk. Ecem çok cesaretli bir çocuktu, kaçması tuhaf gelmişti. O zaman ben bir ameliyat geçirmiştim. Nasıl böyle bir şey yapar? Kaçmasını gerektirecek sebep yoktu diye düşündük.

Emniyetten bilgiler geldikçe halen daha psikolojik olarak yıkım yaşıyoruz. Benim bir kızım daha var bu sıkıntılardan dolayı daha güvenli olsun diye onun okulunu değiştirdim. İş yerinden tayin aldım aileme daha yakın olmak istedim çünkü sanığın ailesi tarafından sürekli yıpratılıyoruz. Sosyal medyada olaylar canlı tutuluyor. Sürekli olarak ailemize saldırıyorlar. Bunun psikolojik yansımalarını ağır yaşıyoruz. Sanki Ecem’i yeni kaybetmişiz gibi yaşamaya devam ediyoruz.

12 mahkememiz daha oldu. Aile tarafından bizlerin abilerine kumpas kurulduğunu söylüyorlar. Senin abin benim kızımı alıp gömdü. Kızım 43 gün azap çekti. Biz her gün öldük. Abimiz mazlum, abimiz masum diyorlar. Ailelerinden 5 kişi daha yargılanıyor. Hala suçsuz diyorlar.

KENDİ SAÇLARINI KAZITTIRDI 

*Kızınız Ecem’in kanserle mücadele süreci olmuş bize biraz anlatabilir misiniz?

-Ecem 16 yaşındayken göğüs kanseri teşhisi kondu. Kocaeli Üniversitesi’ndeki doktorlar 16 yaşındaki bir kızın bu hastalığa yakalanma ihtimalinin milyonda bir olduğunu söyledi. Göğsünün alınmasını gerektiğini söyleyip ilk olarak göğsünün yarısını aldılar. Pataloji sonuçları geldiğinde göğsünün tamamının alınması gerektiğini söylediler. Ecem aldırmak istemedi. Onun için bir yıkım oldu. Sonuç olarak bir uzvunu kaybediyorsun, genç bir kız için çok zor. Kocaeli Üniversite’sinde tek göğsünün kalanını alırsak kemoterapiye gerek olmayacağını söylediler. Ondan sonra Ecem estetik olmak istedi ‘Sen daha 16 yaşındasın kızım vücudun gelişsin ondan sonra olursun’ diye ikna ettik. Kalan göğsünü Yalova’da bir doktorla anlaşıp aldırdık, 5 gün hastanede yattı. Sonrasında sonuçlar iyi gelince sevindik mutlu olduk. Hatta Ecem Kocaeli Üniversite’sinde uzun saçlarını kazıtıp gelmişti. Kemoterapide zaten dökülecekti dedi. Hiç olmazsa kendim yapayım dedi. Bir süre de kendisiyle dalga geçilmiş ve perukla gezmişti. O dönemi de öyle atlatmıştı.

İSTİSMAR OLDUĞUNA İNANIYORUM 

*Sanık Süleyman K. önce suçunu kabul etti. Sonra da ben bir şey yapmadım dedi. Ne düşünüyorsunuz?

Klasik. Bunların olacağını söylemişlerdi. Savcılık polis ve ilk çıktığı nöbetçi mahkemede aynı ifadeler var. Verdiği üç ifade de aynı şeyleri söyledi. Gölcük’ün 18 kilometre yukarısında ormanlık bir alanda küçücük bir çukurun içinde kızımı gömdüler. Polis orayı cihazla da kadavra köpeği ile de aradı. Aradılar, 1 ay bulamadılar. Sen polisleri oraya götürüp elinle bulmuş gibi çıkardın kızımı sonra da ben yapmadım diyorsun. Neden kıyafeti yok ? Neden telefonunu imha ettin? Bunların içinde istismar var adım gibi eminim, delilleri yok etmek için hepsini imha ettiler. Kimseyi kandırmaya çalışmasınlar.

*Eski eşinizin olayla ilgisi olabilir mi?

Zannetmiyorum. Çünkü eve bıraktığı mektup var. Kendi el yazısıyla yazdığı mektupta Ecem için yazmış olduğu mektupta “Kaçma olayını anlamış değilim. Seni annesiz bırakıyorum. Bundan sonra yalnız yaşa. Beni artık üzemeyeceksin” diyerek intihara gitti. Öyle bir şey olsa neden buna anlam veremediğini söylesin. Neden kaçmış olacağını düşünsün?

BİRLİKTE ÇEKİLMİŞ RESİMLERİ VAR 

*Kızınız define için öldürülmüş olabilir mi?

Düşünüyorum. Çünkü Ecem erkek arkadaşına sabah mesaj atıyor, “Zengin olduk, Süleyman Amca gelip beni aldı. Defineyi bulmuşlar. Orda çıkan bir taç varmış onu bana verecek” diyerek evden çıkarıyor. Mobese kayıtları var.  Ecemle arabada giderken çekilmiş resimleri var. Araba giderken temiz geliyor. Dönerken 2 buçuk saatte geri dönüyor araba çamur içinde ve içinde Ecem yok.

Süleyman K. Ecem’in sim kartını alıp kendi telefonuna takıp Ecem’in ağzından mesajlar atıyor. “ İzmir’e gidiyorum keyfim geldiği zaman geri dönerim. Zengin birini buldum. Onunla evlenip yaşayacağım.“ İçinde küfürlerin de olduğu peş peşe mesajlar var. Polisin dosyada yazı karakteri var onunla karşılaştırıldı mesajlar. Ayrıca Mobese’ye girmiş. Arabayla giderken sağa çekip mesajları atmış. Bu da dosyada var.

*Ecem’in annesi bıraktığı mektupta Ecem’i affetmediğini söylüyor? 

Annesi zayıf karakterli biriydi. Süleyman K.’nın içeri girdikten sonra çıkmayacağını düşünüp Ecem’in de kaybolmasıyla birlikte kendisinin tutunacak bir dalı kalmadığı için intihara sürüklendiğini düşünüyorum.

O ADAMA TEK FİSKE BİLE VURMADIM 

*Ecem ile aranız nasıldı? Mahkemeye de ulaşan bir günlükte yazılanlar var malum…

Ecem ile her zaman aram çok iyiydi. Ben kızıma fiske bile vurmadım. Annesi yokken annelik de yaptım. İşsiz de kaldım ona yansıtmadım. Babamın iş yerinde çalıştım yine de her sabah onu alıp okuluna götürdüm. Ecem’i eşimle büyüttük. Annesi sonradan çıkıp gelince aldı Ecem’i. Kızım bana öyle bir ifade de kullanmış olsa da ameliyat olmuştu o dönem. Ben o ifadeye takılmıyorum.  Ki benim ne psikopatlığım varmış ? Çıkarıp baksınlar. Ben kamuda çalışan bir insanım bir tane dava dosyam yoktu şimdi 12 tane var. Hep insanlarla uğraşıyorum şimdi.

*Davanın sonucuna göre ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Ben ağırlaştırılmış müebbet cezası alacağına eminim. Zerre bir şüphem yok. Eğer olmazsa çok absürt olur. Ben bu adamı yakalatıp adalete teslim ettiğimde de adalete olan inancımla teslim ettim. Telefonu açtım polislere sen yanlış bir şey yapma getir dediler. Bir fiske vurmadan götürdüm. 5 mahkeme geçti hep topu dolandırıyorlar. Kendi avukatlarının acayip savunmaları var “Müvekkilimiz nasılsa çıkacak şu an da içeride olması can güvenliği açısından iyidir” diyorlar. Çarşıda görüp bağırmışım bağırıcam tabi benim kızımı öldürmüşsünüz. Bizim abimiz suçsuz sen mezarda yatana bak diyorlar. Benim o zaman ayaklarım alçıdaydı ne ara saldıracağım? Daha sonra eşime çevirdiler güya eşim talimat vermiş onları kovalamış.

*Mahkemede sizin duruşma salonunun kapısını kırdığınız söyleniyor bize o anı anlatır mısınız?

Kapıyı falan kırmadım aslında. Mahkemede SEBGİS’le bağlanan sanık kızım için babası olarak beni bilirler, Ya sen kimsin ki? “kör öldü badem gözlü oldu” dedi mahkeme başkanı dönüp bir şey söylemedi.

5 mahkemedir dolmuş vaziyetteyim en son yerimden fırlayıp ağzıma geleni söyledim. Mahkeme başkanı atın dedi benim için 3 tane polis arkamdan beni itti 4 kişi kapıya yüklenmiş olduk. Görüntülere bakın varsa cezamız çekeriz dedik. Mahkeme başkanı uyarabilirdi beni. O zamana kadar bana neler dediler ama yuttum ama biz de insanız. Biz de etten kemikten yaratıldık.

09 Tem 2019 - 13:15 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Fikir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Fikir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Fikir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Fikir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Kocaeli Fikir Gazetesi , Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 320 01 62
Reklam bilgi