Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı; Ekmeğin kilosunun 20 TL’yi geçtiği bir uygulama yok

Kocaeli Fırıncılar Odası ekmeğin maliyetinin artması gerekçesiyle ekmek fiyatlarına zammı gündeme getirmişti. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı bugün Kadköy Mahallesinde bulunan Kocaeli Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (KESOB) binasında ülke genelinde uygulanması düşünen ekmek fiyatlarına yönelik açıklama yaptı. Balcı açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

EKMEĞİN KİLOGRAMI 20 TL’DİR

“Son zamanlarda kamuoyu gündeminde İstanbul’da ekmek 5 lira oldu söylentileri var. Tüm ilçelerde de 5 TL olacak söylentileri de var. Bunlar gerçeği yansıtmıyor. İstanbul’da 3 ilçede tarife dışı bir durum vardır. Bu yasal olmayan uygulamaya gerekli denetimler yapılacaktır. Şubat ayında ekmeğin 6 TL olacağını hatta 10 TL olacağı telafuzları yapılmıştı. İçişleri bakanlığı, tarım bakanlığı ile görüşüyoruz. Bu tür bir fiyat artışı olmadı. Ülke genelinde ekmeğin kilogramı 20 TL’dir. Cumhurbaşkanımızın talimatı ile TMO’un desteği olmasaydı daha farklı rakamları konuşabilirdik. Azami fiyat 20 lira. Biz esnafın hakkını korurken vatandaşı da düşünüyoruz. 5 lira olduğu algısı doğru değildir. Gümrük bakanlığımız ile sürekli görüşüyoruz.

ESNAFI MAĞDUR ETMEMELİYİZ

Esnafımızın içinde olduğu zor durumu biliyoruz. Vatandaşında durumunu biliyoruz. İki tarafı da düşünerek hareket ediyoruz. Türkiye genelinde ekmeğin azami fiyatı 20 TL’dir. esnafımızı mağdur etmemeliyiz. Ticaret odası temsilcisinin açıklama yapmasını da doğru bulmuyorum. Masrafları Kurtaramadığı için 5 TL olduğu söyleniyor. Gerekli cezayı göze alıyoruz diyorlar. Bu durum denetlenmelidir. Bir ilde un fiyatları farklı ise o zaman da fırıncı esnafı için elimizden geleni yaparız. Rize’de de ekmek fiyatı 5 TL deniliyor ama 250 gram ekmek 5 TL. Yani kilosu yine 20 TL’ye geliyor.

ESNAF MASRAFLARINI KISMAK ZORUNDA

Cumhurbaşkanımızın desteği olmasaydı bu 5 Tl de fırıncı esnafını kurtarmazdı. Türkiye’de yeterli sayıda fırın var. Eğer bir fırıncı 15 km gidiyorsa 200 ekmek için tabi ki zarar eder. Esnaf masraflarını kısmak zorunda. Bizim gösterdiğimiz bu fedakarlığı bakkal esnafı da yapmak zorunda. Bu süreci beraber götürürken herkes elini taşın altına koymak zorunda. Uncu esnafı da fedakarlık yapmak zorunda. Zincir marketlerde üzerine düşeni yapmak zorunda. Bugün ülkemizde en ucuz gıda maddesinin ekmek olduğunu söyleyebiliriz. Gündemde 20 TL üzerinde herhangi bir fiyat söz konusu dedi.” Dedi.

- Kocaeli Fikir Gazetesi , Gündem bölümünde yayınlandı
https://kocaelifikir.com/haber/11185934/turkiye-firincilar-federasyonu-baskani-halil-ibrahim-balci-ekmegin-kilosunun-20-tlyi-gectigi-bir-uygulama-yok