Türk Metal Sen Şube Başkanı: Burada hak cinayeti işliyorlar

Salcomp Xiaomi işyerinde anayasal hakkını kullandığı için işyerinden çıkarılan ve baskıya karşı direnen emekçi işçilere destek olmak amacıyla ilimizde satış mağazası bulunan 41 Burada Avm girişinde Türk Metal Sen Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız basın açıklamasını gerçekleştirdi.

AÇLIĞA MAHKUM EDİLDİ

Bir hak cinayeti daha işleniyor. İşçiler, en temel haklarından, Anayasanın onlara tanıdığı örgütlenme hakkından yararlandıkları için işten atılıyor. Bu hak cinayeti, Bu kez İstanbul’da Salcomp Xiaomi’de işleniyor. Onlarca kardeşimiz, Sadece Türk Metal’e üye oldukları için işten atıldı. En temel anayasal hakkını kullanan kardeşlerimiz açlığa mahkum edildi. Kalanların üzerindeki baskı, yıldırma ve tehdit de devam ediyor. Bugün, işte bunun için buradayız. Sadece burada değil, Türkiye’nin dört bir yanında toplandık. Hep bir ağızdan, Bu hak cinayetine göz yummayacağımızı haykırmak için toplandık. Salcomp Xiaomi’deki kardeşlerimizle dayanışmak için toplandık. Bugün burada, Mücadele ateşini yakıyoruz. Salcomp Xiaomi’deki kardeşlerimize söz veriyoruz: O ateş, Sizler geri alınana, Türk Metal bayrağı oraya dikilene kadar sönmeyecek. Zafer bizim olacak! Zafer Xiaomi işçisinin olacak.

ALAYINIZA HODRİ MEYDAN

Bu hak cinayetinin, Yasalarda, Bir işçiyi, Sadece sendikal örgütlenme hakkını kullandığı için işten atmanın ağır cezası vardır. Ama ne yazık ki, Bu cezalar, bugüne kadar hep kâğıt üzerinde kaldı. Ama kimse bunun rehavetine kapılmasın. Kimse bana bir şey olmaz demesin. Keser döner sap döner, Gün gelir hesap döner. Ama biz o günü bile beklemeyeceğiz. Buradan, Emeğe, alınterine açıktan saldıran, İşçinin hakkını hiçe sayan, Korkmadan hak cinayeti işleyenlere sesleniyorum: Bugün burada, Kora kor mücadelenin ateşini yakıyoruz. Buradan size haykırıyoruz: Hodri meydan, alayınıza hodri meydan!

HAK CİNAYETİ İŞLİYORLAR

Hak cinayeti işleyen bu şirket, Sıradan bir şirket değildir. Neredeyse dünyanın her yerinde yatırımları var. Yüz binlerce işçi onlar için alınteri döküyor. Ama bakın, Bunların, Batılı ülkelerdeki işyerlerinde sendika var. Bütün çalışanları sendikal güvencede… Ama bu hakkı bize çok görüyorlar. Bizim, Türk işçisine iş, aş veren yabancı sermayeyle bir sorunumuz yok. Hepsini başımızın üstünde yeri var. Ama bunlar, başkasına verdikleri hakları bize çok görüyorlar. Başka yerde kabul ettikleri çağdaş endüstriyel ilişkileri, bize çok görüyorlar. Orada işçinin hakkını tanırken, Burada hak cinayeti işliyorlar. Ama yağma yok, biz varız. Kim ki Türkiye’yi ucuz işçi cennetine çevirmeye kalkışırsa, Karşısında bizi bulur. Kim ki, Türk işçisine köle muamelesi yapmaya kalkarsa, Karşısında bizi bulur. Orada direnen kardeşlerimize sesleniyorum:

KAZANDIRMAK İSTİYORUZ

Sizler bizim gururumuzsunuz. Verdiğiniz ekmek ve onur mücadelesinde asla yalnız kalmayacaksınız. Sonuna kadar bir ve beraber olacağız. Sonuna kadar birlikte mücadele edeceğiz. Size söz veriyoruz: Zafere ulaşacağız. Zafer bizim olacak. Zafer direnen emekçinin olacak. Biz, İşini namusu, işyerini evi bilenlerin sendikasıyız. Biz, Evine helal ekmek götürmekten başka amacı olmayan fedakar emekçilerin sendikasıyız. Biz, Kimseyi ötekileştirmeden, “Üretmek, Kazanmak, Kazandırmak İstiyoruz” diyen bir sendikayız. Önce elini uzatan, İşyerini barışını her şeyin üstünde tutan bir sendikayız. Ama biz, Zamanı geldiğinde, Yumruğunu masaya vurmasını da iyi bilen bir sendikayız.

ARTIK GERÇEĞİ KABUL EDİN

Biz, Hala bir fırsat olduğuna inanarak, işverenine, işveren vekillerine sesleniyoruz: Gelin, bu yanlıştan dönün. Gelin, dünyanın her yerinde çalışanlarınıza verdiğiniz hakları, Türk işçisine de verin. Gelin, Uzattığımız eli sıkın, İşyerinde barışı ve huzuru yeniden sağlayın. Artık gerçeği kabul edin. Sendikal örgütlenmeyi engellemekten, Baskıdan, yıldırmadan, tehditten vazgeçin. Yoksa… Yoksa karar sizin. Artık sizin karşınızda, Sadece Salcomp Xiaomi işçi yok. Biz buradayız, Bütün sınıfı kardeşleri burada… Yüzbinlerce Türk Metal üyesi, Milyonlarca Türk Metal üyesi burada… Dünyanın her yerindeki IndustriAll üyeleri hazır bekliyor. Onun için, Ya Türk işçisine hak ettiği muameleyi yapar, Sendikal örgütlenme hakkını tanır, Ve uzattığımız eli sıkarsınız, Ya da… Ya da hodri meydan, alayınıza topunuza hodri meydan!

HAKETTİKLERİ CEZAYI BULACAKLAR

Buradan Bir kez daha, Salcomp Xiaomi işvereninden işveren temsilcisine, Yöneticisinden beyaz yakalısına, Kim bu kirli işlere kalkışıyorsa onlara sesleniyoruz… Yapılanları tek tek not alıyoruz. İsim isim kaydediyoruz. Kimse ben bilmiyordum diye kurtulamayacak. Kimse ben bilmiyordum, Ben emir kuluydum diyemeyecek. Bu kirli işlere katılanlarla, Baskı uygulayanlarla, Tehdit edenlerle, Sendikal tercihleri yüzünden emekçileri işsiz bırakanlarla, Tek tek hesaplayacağız. Bugün, burada, derhal bu kirli oyunlardan vazgeçmedikleri takdirde, Hakettikleri cezayı bulacaklar. Size yemin ediyorum ki bulacaklar. Zafer, bizim olacak, bizim. Zafer, emekçinin olacak. Zafer direnen Salcomp Xiaomi işçisinin olacak. Salcomp Xiaomi’de anayasal hakkını kullandığı için işten atılan, Halen orada alınteri döken, Binbir türlü baskıya tehdide karşı karşıya olan kardeşlerimize sesleniyoruz:

TÜRK METAL’E EMANNETTİR

Daha önce bize seslenmiş ve demiştik ki; Biz, Türk Metaliz. Türk Metal, başka yere benzemez. Burası, kardeşler ocağıdır. Evet, Burası Türk Metal! Bizim kapımızdan bir kez giren, Sonuna kadar bizim emek kardeşlerimiz olur. Sizin de hakkınız hukukunuz, Türk Metal’e emanettir. Salcomp Xiaomi’deki kardeşlerimize söz veriyoruz: Size bunu yapanlar, Hak cinayeti işleyenler yaptıklarının bedelini ödeyecek, İşledikleri suçun cezasını çekecekler. Size söz veriyoruz. Türk Metal adına, Yüzbinlerce metal işçisi adına, Evine helal ekmek götüren bütün Türk işçisi adına söz veriyoruz. Biz kazanacağız, biz kazanacağız.”

- Kocaeli Fikir Gazetesi , Gündem bölümünde yayınlandı
https://kocaelifikir.com/haber/7790596/turk-metal-sen-sube-baskani-burada-hak-cinayeti-isliyorlar