Kocaeli'de o noktalara EDS kuruluyor!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İl Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden oluşan İl EDS Komisyonu, EDS'nin gerekeceği alanları belirledi. Buna göre geçmiş yıllarda yaşanan trafik kazaları tespit edildi ve çalışmalar yapıldı. Trafik kazalarının önüne geçebilmek, kural ihlali yapan vatandaşları tespit edebilmek amacıyla kurulacak sistemler için 5 Temmuz günü ihale düzenlend,.  37 milyon 555 bin 362 TL yaklaşık maliyetin belirlendiği ihaleyi, 32 Milyon 442 bin 145 lira teklif veren Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketi kazandı. Çalışmalar 150 günde tamamlanacak.

SİSTEMLER BELİRLENDİ

İhaleye çıkılan EDS’nin ilk etabında 3 tür ihlal tespiti sistemi uygulanacak. Kırmızı Işık İhlal Tespit Sistemi, Park İhlal Tespit Sistemi, Ortalama Hız Tespit Sistemi kurulacak. Sistemlerin hepsi farklı noktalarda olacak.  İzmit ve  Gebze’de ikişer,  Başiskele, Kartepe, Karamürsel, Darıca ve Çayırova’da birer noktada kırmızı ışık ihlal sistemi kurulacak. Park İhlal Sistemi ise İzmit ve Gebze’de ikişer noktada kurulacak.

HIZ KONTROLÜ YAPILACAK

Körfez Kirazlıyalı, İzmit Ömer Türkçakal Bulvarı, Symbol AVM önü, Şirintepe bölgesinde, Başiskele’de ise Hayat Kimya Fabrikasının ön tarafından hız koridoru oluşturulacak. Sistem tamamlandıktan sonra İl Emniyet Müdürlüğüne teslim edilecek ve Trafik Yönetim Merkezi içinde kurulacak İl EDS Merkezinden takip edilecek. İlk etap tamamlandıktan sonra EDS Kocaeli genelinde yaygınlaştırılarak trafik tüm noktalarda denetim altına alınacak.

- Kocaeli Fikir Gazetesi , Gündem bölümünde yayınlandı
https://kocaelifikir.com/haber/7813063/kocaelide-o-noktalara-eds-kuruluyor